Artykuł Ciekawostki

2010-05-10

Strój kąpielowy

0

Stroje kąpielowe są rodzajem bielizny, o którym pisaliśmy już wielokrotnie, lecz ani razu nie dotknęliśmy tematu ich historii. Pierwsze wzmianki o kostiumach kąpielowych składających się z dwóch części miały miejsce już w latach starożytnych, co wynika z sycylijskich inkrustacji odnalezionych stosunkowo niedawno, lecz datowanych nawet na III wiek naszej ery. Aż dziw bierze, że tego typu strój musiał czekać kilkanaście wieków, by ponownie zostać zauważonym przez kobiety, a przecież dziś nie wyobrażamy sobie życia bez niego. Uważa się że pierwszy nowoczesny strój kąpielowy został zaprojektowany przez projektanta Louis Réard'a.

 • Strój kąpielowy - Louis Reard

Swój projekt bazował na tym co już zostało wcześniej wykonane w Stanach w latach 30-tych:

 • Strój kąpielowy - 30

Strój kąpielowy zaprojektowany przez Louis Réard'a został przedstwiony 5 lipca 1946 - Micheline Bernardini (19 latka, striptizerka)

 • Strój kąpielowy - Louis Reard (1946)

Louis nazwał swój wynalazek jako bikini nie przypadkowo, w tym samym roku USA przeprowadziło pierwszy test bomby nuklearnej na wyspie Bikini. Skąd takie skojarzenia? Chodziło mu przede wszystkim o atomy (micro kostium kąpielowy). Od razu wzbudził on sensację, gdyż ówczesne kobiety według panujących kanonów mody uważały ten strój za wielce wyzywający. Charakterystyczną cechą tamtejszych kostiumów kąpielowych były kanciaste kształty oraz elementy ozdobne w postaci kwadratowych klamer czy broszek o nieco drapieżnym wyglądzie. Wszystko to sprawiało, że kostiumy były traktowane raczej jako element ozdobny niż tradycyjną bieliznę służącą eksponowaniu wdzięków na plażach oraz kąpieli w cieple dni. Wszystkie stroje wykonywane były z ciężkich materiałów aż do momentu, gdy wynaleziono włókno idealnie nadające się na plażę – lycry. Kobiety od razu polubiły ten materiał, a producenci postanowili wprowadzić coś nowego – kostium jednoczęściowy idealnie nadający się do uprawiania popularnych w tamtych czasach sportów pływackich. Większą popularnością cieszyły się mimo wszystko różnego rodzaju stroje dwuczęściowe, które były seksowniejsze. Szczególne wzięcie miały stroje kąpielowe w stylu brazylijskim, które uwydatniały pośladki i posiadały trójkątne, minimalistyczne miseczki. Wszystko to doprowadziło ostatecznie do bardzo ciekawych sankcji etyczno – religijnych. Do mniej więcej 1978 roku zakazane było zakładanie na plażach publicznych skąpych, brazylijskich odmian strojów kąpielowych. Spowodowane było to głownie etosem skromności u Europejskich Chrześcijan.

Gdy wszystko wróciło do normy, na rynek weszła kolejna nowość stroje kąpielowe typu monokini, czyli innymi słowy bardzo wycięte stroje jednoczęściowe. Odsłaniały one więcej ciała niż klasyczne jednoczęściowe, a mniej niż bikini. Sprawa strojów jeszcze długi czas budziła kontrowersje. Na przykład znany jest zapis prawny, który miał również miejsce w Europie: zakaz zakładania dwuczęściowych strojów kąpielowych przez kobiety otyłe lub też nie wyglądające zbyt atrakcyjne. Była to zdecydowana przesada. Dopiero pod koniec lat osiemdziesiątych cała sytuacja ustabilizowała się na tyle, że pozwoliła wszystkim Paniom na jednakowych warunkach korzystać z dobrodziejstwa, jakim z pewnością są stroje kąpielowe, zarówno te jedno jak i dwuczęściowe. Dziś stój na plaży mniej czy bardziej skąpy nikogo nie dziwi.

 

Komentarze [5]

  • wh0cd233646 TRAZODONE buy cymbalta buy propecia
  • 0
  • oj tak, stroje jednoczęściowe są strasznie niewygodne, ale ja z kolei nie wyobrażam sobie pływać w bikini ; ) przez godzinę na basenie można się przemęczyć
  • 0
  • Jestem tak przyzwyczajona do dwuczęściowego stroju kąpielowego, że nie wyobrażam sobie teraz wyskoczenia na pływalnię w jednoczęściowym.
  • 56
  • Zakaz zakładania strojów 2-częściowych dla osób otyłych??? Nie słyszałam o tym... Kto to wymyślił? A tak poza tym jak patrzę na stroje kapielowe babć czy prababć to śmich sam nasuwa się na usta :) Uwielbiam stroje dwuczęściowe mimo iż nie mam figury modelki :)
  • 34
  • Strój tak najważniejsza rzecz na plaży i najlepiej aby jak najmniej było zakryte bo jednak chodzi o opaleniznę przecież :)
  • 1