Artykuł Bielizna

2010-05-30

Spandeks znajdziecie wszędzie

0

W poprzednich artykułach pisaliśmy o materiałach, z których tworzy się bardzo specyficzne tkaniny do równie specyficznego użytku tj. rayon do produkcji drogiej bielizny, sukni oraz... włókien węglowych  czy też nylon do produkcji pończoch  czy też rajstop. Tym razem skupimy się na spandeksie – elastycznym włóknie, które używane jest jako domieszka do niezliczonej ilości materiałów, z których produkowana jest bielizna.

O dziwo, wynalazcą spandeksu nie jest żaden uczony, lecz specjalista od materiałów z laboratorium firmy Du Pont – Joseph Shivers, który w roku 1958 odkrył jedno z pierwszych włókien sztucznych nadających się do produkcji różnego rodzaju bielizny. To właśnie obecna część tej firmy posiada wyłączne prawa do korzystania ze sztandarowej nazwy spandeksu, czyli lycry. Włókno to posiada także inne nazwy, które są ściśle związane z nazwami handlowymi, które używane są przez różne firmy na całym świecie z uwagi na powyższe zastrzeżenie nazwy lycra. Nazw handlowych jest naprawdę dużo, lecz większość z nich nie jest ogólnie znana. Najbardziej popularne to np. elaspan czy linel.

Podstawowe cechy spandeksu to chociażby:

 • bardzo duża rozciągliwość, która może wydłużać materiał nawet 10 razy!
 • odporna na wszelkiego rodzaju zagniecenia, praktycznie niemożliwa nawet do przerwania w ręce człowieka, bardzo mocna.
 • uważana jest za tkaninę lżejszą od rayonu

Sposób wytwarzania jest dość prosty, jak na tkaninę tak wytrzymałą. Polimer spandeksu składa się z bloków uretanowych, które łączą się w tak zwane chemiczne ugrupowania. W fazie produkcji są one splatane w gotowe nicie i tak naprawdę najwięcej zależy od tego, w jaki sposób zostanie to wykonane.Odzwierciedla to doskonale fakt, że spandeks może być używany jako domieszka zarówno do bawełny jak i nylonu, a fragmenty włókna znajdziemy chociażby w strojach kąpielowych, biustonoszach, majtkach czy nawet zwykłych koszulkach. W niektórych przypadkach, gdy zawiązane nicie będą stosunkowo grube i giętkie, spandeks może zostać użyty do produkcji bielizny wyszczuplającej lub też korygującej kształty kobiecego ciała.

Uniwersalność spandeksu jest więc bezdyskusyjna, a my ze swojej strony pragniemy dodać, że warto poszukać na metkach bielizny, którą kupujemy jakiejkolwiek informacji odnośnie zawartości w nim spandeksu, którego właściwości sprawia, iż bielizna będzie się nie tylko przyjemnie nosiła, ale także będzie zdrowa dla naszego ciała.

Komentarze [5]

  • W spandeksie lubię najbardziej to, że można go miąć do woli- i tak pozostanie nienaruszony. :)
  • 0
  • "O dziwo, wynalazcą spandeksu nie jest żaden uczony, lecz specjalista od materiałów z laboratorium firmy Du Pont – Joseph Shivers" nie żadne odziwo, tylko gratulacje dla zdolnych pracowników! :D
  • 0
  • bardzo duża rozciągliwość, która może wydłużać materiał nawet 10 razy!
   odporna na wszelkiego rodzaju zagniecenia, praktycznie niemożliwa nawet do przerwania w ręce człowieka, bardzo mocna.
   uważana jest za tkaninę lżejszą od rayonu- kurcze pokazane w samych superlatywach! jak najbardziej dobry towar tym bardziej ze wytrzymaly co w dzisiejszych czasach coraz trudniej! :) bynajmiej cos w naszej szafie wytrwa dluzej niz jedno ubranie i do smieci! :) w dodatku rozciagliwosc i super dopasowanie takiej bielizny nam potrzeba ! dlatego fajnie ze o tym piszecie bo pierwszy raz spotkalam sie z ta nazwa jak i zastosowaniem :) bo metki to raczej omijam a jak juz czytam to nie przywiazuje do tego wielkiej wagi a widocznie trzeba zaczac :)
  • 25
  • Nie wiedziałam, że spandex i lycra to to samo włókno. Często widzę w składzie spandex i święcie przekonana byłam, że to zupełnie coś innego. dzięki Wam, jestem mądrzejsza ;) Ja zawsze czytam metki - takie mam skrzywienie chyba, bo czytam nawet skład wówczas kiedy kupuję chleb ;) Warto czytać metki czy w przypadku art. spożywczych skład, bo unikamy wielu rozczarowań.
  • 30
  • Sama nazwa spandeks nie wiele mi mówiła, ale lycra owszem (skojarzyła mi się z rajstopami) :). Po przeczytaniu tego artykułu, chyba baczniej zacznę się przyglądać metkom ;) Zainteresowała mnie w szczególności bielizna wyszczuplająca i korygująca która ze względu na właściwości spandeksu (takie jak rozciągliwośc, wytrzymałość i lekkość) z pewnością dostosowałaby się do kształtów mojego ciała, nie powodując większego dyskomfortu przy użytku. Super sprawa :):)
  • 24