Artykuł Ciekawostki

2011-08-02

SlutWalk w obronie ofiar gwałtu

0

Dzisiaj o temacie ważnym dla wszystkich kobiet – gwałcie. Takie przeżycie pozostawia stałe zmiany w psychice i pozostaje niezatartym wspomnieniem. Dla społeczeństwa ważne jest, aby to sprawcy byli napiętnowani, a nie ofiary. Nikogo nie dziwi, że kiedy kanadyjski policjant wypowiedział się, że kobiety aby uniknąć gwałtu powinny zaprzestać ubierania się jak prostytutki, wywołało to fale protestów na całym świecie.

Takie odwracanie roli, sprawia, że usprawiedliwienia dla gwałtu są tolerowane. Kobiety odczuły w tym wyraźną niesprawiedliwość, co doprowadziło do spontanicznych akcji SlutWalk – dosłownie tłumacząc „marsz dziwek”. Wzięło w nich udział tysiące kobiet i mężczyzn. Kobiety były ubrane prowokacyjnie, często w samą bieliznę, na swoich ciałach wypisywały „dziwka” bądź inne hasła, np. „jestem człowiekiem a nie kanapką”. Marsze odbywały się w Toronto, Bostonie, Londynie, Detroit, Denwer, Nowym Jorku i innych dużych miastach.

  • SlutWalk w obronie ofiar gwałtu

Uczestniczki i uczestnicy umawiali się poprzez facebooka czy twittera. Była to mieszanina zwykłych kobiet, feministek, anarchistek, naturystów oraz mniejszości seksualnych. Najważniejszy jednak był cel, po raz kolejny walka o przełamanie kultury patriarchalnej, która wciąż jest obecna. Jak podkreślają kobiety to mężczyźni nadali słowu „dziwka” znaczenie, które sprawia, że łatwo pod tym pretekstem naruszać jej nietykalność osobistą. Jest etykietą przyklejoną do nich przez mężczyzn. Jeżeli zmienimy język i kulturę, jest szansa, że zmienia się również zachowania. Niektórzy jednak uważają, że słowo „dziwka” jest zbyt mocne i tylko zaszkodzi kobietom. Również na ten temat toczyła się debata na twitterze, czy nazwa nie jest zbyt odpychająca i zniechęcająca do działania. Jednak organizatorzy są innego zdania, należy rozbroić język, aby przestał być krzywdzący. A co wy sądzicie o przemarszu, oraz samej nazwie, zbyt ostra czy odpowiednia?

Komentarze [2]

    • ja uważam, że jest trochę prawdy w tym, że dziewczyny ubierają się coraz bardziej wyzywająco
    • 0
    • Moim zdaniem w obecnych czasach trzeba często podjąć kontrowersyjne środki by zwrócić uwagę na problem, więc uważam , że przemarsz jak i jego forma są jak najbardziej na miejscu i trzeba zaprzestać usprawiedliwać gwałcicieli tym , że ofiara była na przykład seksownie ubrana!
    • 0