Artykuł Bielizna

2011-02-15

Skarpety

0

Pierwsze prototypy skarpet powstały już w starożytności, początkowo jednak były wykonywane z cienkiej skóry i przypominały raczej lekkiego buta. Takie ubranie dla stóp było jednak nie chętnie noszone, o wiele praktyczniejsze okazywały się sandały. Dopiero w XVI zaczęły stanowić osobną część garderoby. Produkowane były wtedy głównie z wełny, a w bogatszych kastach społecznych z luksusowego jedwabiu. Rewolucja przemysłowa XIX wieku spopularyzowała skarpety, które zaczęły być produkowane na skale masową. Do dziś ich kształt się zmienia, z długiej wyprofilowanej skarpety, często zamieniana jest na taką sięgającą poniżej kostki. Skarpety stały się tak popularną bielizną, że dzisiaj nie wyobrażamy sobie bez nich życia, zakładamy je do butów sportowych, jak i tych eleganckich. Produkowane są wersje ciepłe wełniane, jak i z bardzo cieniutkiej bawełny. Mogą pełnić również role ozdobną, np. długie zakolanówki, które mogą być ozdabiane w przeróżny sposób. Najczęstsze materiały wykorzystywane przy produkcji to właśnie bawełna, wełna z domieszkami sztucznych włókien, jak i włókno bambusowe czy z dodatkiem srebra. Wybór skarpetek jest przeogromny, dostępne są wersje:

  1. Skarpetki sportowe – najczęściej wykonane są z nowoczesnych innowacyjnych materiałów. Odprowadzają wilgoć, utrzymują ciepło stopy.

  2. Skarpetki zdrowotne – najczęściej spotykane to takie przeciw żylakowe, które nie uciskają naszych nóg. Mogą mieć również inne właściwości jak chociażby odstraszanie kleszczy i komarów, czy antybakteryjność. Często wykonywane z prozdrowotnego włókna bambusowego, lub z dodatkiem jonów srebra.

  3. Skarpetki eleganckie – są dość cienkie i pasują do eleganckiego obuwia. Mogą posiadać właściwości antybakteryjne, które sprawiają, że nawet w chwilach stresu nasze stopy nie śmierdzą.

  4. Skarpetki dla dzieci – produkowane w mniejszych rozmiarach, zazwyczaj z naturalnych włókien. Mają kolorowe wzory, przez co dzieci chętnie je noszą.

Komentarze [1]

    • "że nawet w chwilach stresu nasze stopy nie śmierdzą"- mało subtelnie, ale prawdziwie powiedziane : P
    • 0