Artykuł Zdrowie

2011-11-23

Siedem zasad odpowiedniej higieny intymnej

0

Dzień każdej z nas wygląda nieco inaczej,  mamy nieco inne przyzwyczajenia i inny tryb życia. To co niestety dla większości z nas jest wspólne, to nawał zajęć i ciągły brak czasu. W tym pośpiechu często zapominamy o sprawach priorytetowych dla naszego zdrowia – odpowiedniej higienie. Wbrew pozorom dla właściwiej higieny nie wystarczy tylko się myć, jest jeszcze wiele innych zasad o których warto pamiętać. Dzisiaj przedstawiamy siedem najważniejszych.

  • Siedem zasad odpowiedniej higieny intymnej

1. Nie wystarczy myć miejsca intymne, ale należy też używać odpowiednich preparatów.

Dla równowagi kwasowo-zasadowej naszej skóry polecane są żele które posiadają 5,5 pH, jednak te same żele do mycia ciała, czy zwykłe mydło nie nadaje się do delikatnych miejsc intymnych. Środowisko pochwy ma o wiele niższe pH – 3,3. Takie kwaśne środowisko wspomaga ochronę przed drobnoustrojami oraz pomaga plemnikom w ich wędrówce. Dla tego należy stosować specjalne preparaty, które są bardziej kwaśne, dzięki czemu pomagają zwalczać infekcje i nie podrażniają, Te specjalne środki często też są bezzapachowe.

2. Regularność.

Należy podmywać nasze miejsca intymne przynajmniej dwa razy dziennie. Gdy nie mamy możliwości robić tego tak często, ponieważ jesteśmy w podróży warto używać specjalnych chusteczek do higieny intymnej. Warto je również używać dla zachowania świeżości w ciągu dnia, a szczególnie podczas miesiączki. Często zawierają różne korzystne wyciągi z ziół czy olejków roślinnych, oraz przywracają prawidłowe pH.

3. Korzystaj z wkładek higienicznych z głową.

Wkładki to idealne środowisko do rozmnażania się bakterii – jest tam ciepło i wilgotno, w dodatku często nie przepuszczają zbyt dobrze powietrza. Należy więc pamiętać o regularnej zmianie, co najmniej co 4 godziny! W innym wypadku wzrasta ryzyko stanów zapalnych.  To samo tyczy się podpasek. Jeżeli jesteś skłonna do alergii wybieraj wersje bezzapachowe.

4. Trudne dni.

Miesiączka, którą potocznie nazywamy trudnymi dniami, jest okresem w którym o higienę trzeba dbać szczególnie. Warto zwracać uwagę na zakup podpasek, w zależności od krwawienia używać odpowiedniej ilości „kropelek” na opakowaniu. Bez względu na to czy nasz okres jest skąpy czy obfity, należy je często zmieniać. Warto również zwrócić uwagę na to co z podpaskami dzieje się w naszej torebce. Nie należy nosić je luzem, lepiej włożyć do specjalnej kosmetyczki, aby do środka nie dostały się paproszki czy inny bród.

5. Tampony.

Należy je używać tylko w pierwszych dniach okresu, oraz bardzo często zmieniać. Gdy nosimy je zbyt długo mogą powodować suchość i podrażnienie śluzówki. Natomiast regularne zmienianie jest ważne ponieważ zbyt szybko rozmnażające się mikroby w środku pochwy, które nie mają ujścia mogą powodować tzw. wstrząs toksyczny. Jest to niebezpieczna choroba.

6. Stosowanie żeli intymnych.

Warto zawsze mieć w apteczce nawilżający żel intymny. Jest on przydatny nie tylko podczas miłości, ale również na co dzień. Zapobiega suchości pochwy, a często dzięki różnym wyciągom roślinnym również zapaleniom pochwy. Warto je profilaktycznie stosować również na basenie i innych zbiornikach wodnych, gdyż stanowi zaporę dla bakterii. Powinny pamiętać o tym szczególnie panie po 50, kiedy pH pochwy zmienia się na bardziej zasadowe. Taki żel należy jednak kupować tylko w aptece.

7. Odpowiednia bielizna.

Używanie odpowiedniej bielizny jest równie ważne jak wszystkie wcześniejsze kroki. Ponieważ przylega do ciała i jest noszona praktycznie przez cały dzień, powinna być odpowiednio przewiewna, najlepsze są naturalne materiały. Ważna jest również wygoda, modne stringi wprawdzie wyglądają sexy, ale są u ginekologów na cenzurowanym. Chodzi o ich specyficzną budowę z tasiemką z tyłu, która często jest nośnikiem bakterii z odbytu do pochwy (które są w bardzo bliskiej odległości). Problemem jest również to, że często zbyt mocno ona przylega, nie przepuszczając powietrza, a często negatywnie oddziałując na krążenie w tych miejscach. Noś więc stringi tylko okazyjnie!

Komentarze [2]

    • wh0cd6665590 arimidex bupropion buy abilify principen lisinopril seroquel quetiapine
    • 0
    • Niby takie drobnostki, a jak często o tym zapominamy
    • 0