Artykuł Bielizna

2010-05-26

Rayon

0

Zapoznając się z historią i informacjami podstawowymi na temat rayonu można było odnieść wrażenie, że jest to materiał tradycyjny, dość prosty konstrukcyjnie, na co wskazywała między innymi taka cecha jak higroskopijność, która w przypadku tkanin nie jest niczym nadzwyczajnym. Materiały wchłaniające wodę tj. rayon są przyjemne w noszeniu i proste w wytwarzaniu – jednak z rayonem w tym przypadku jest zupełnie inaczej i postaramy się Wam, fanom bielizny, udowodnić to w poniższym artykule.

W sposób przystępny powstawanie rayonu można objaśnić jako wielokrotne przetwarzanie włókna celulozowego pobranego z drewna lub też bawełny. Sama nazwa rayonu w klasyfikacji jako pół-włókno syntetyczne może być zaskakująca. W produkcji wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje rayonu:

 • sztuczny jedwab – odmiana rayonu stosowana najczęściej w przemyśle włókienniczym do produkcji wszelkiego rodzaju odzieży, w tym bielizny, tapicerem, celów przemysłowych czy też nawet pieluch.
 • rayon z wiskozy – nieco różni się od tradycyjnego rayonu, a są z niego produkowane nieco inne rodzaje odzieży czy też nawet jest używany przy produkcji zaawansowanych włókien węglowych.

Najskuteczniejszą metodę produkcji, opartą właśnie na wiskozie, wynaleźli w roku 1894 angielscy chemicy. Metoda ta polega we wstępnej fazie na rozpuszczeniu włókien celulozy w zasadzie – konkretnie chodzi tutaj o dwusiarczek węgla, którego właściwości sprawiają, że w połączeniu z celulozą powstanie mieszanina o bardzo lepkiej konsystencji. Właśnie taka substancja nazywana jest wiskozą, a w dalszym etapie wytwarzania ponownie zostaje wymieszana z kwasem, aby przywrócić jej poprzednią konsystencję z zachowaniem efektu wytworzonego podczas fazy zasadowej. Sztuką jest odpowiednie wytłaczanie celulozy, aby celuloza została przez nas odpowiednio ukształtowana. W tym celu używa się przykładowo prząśnicy lub też specjalnych szczelin do produkcji rayonu.

Rayon podobnie jak nylon określa się grubością przędzy, która w przypadku rayonu waha się w granicach 40 – 5000 denier, czyli w przeliczeniu oznacza to, że mogą one posiadać odpowiednio od około 80 do 1000 włókien na przędzę.

Komentarze [4]

  • i właśnie dlatego bardzo nie lubię materiałów sztucznych, są strasznie pospolite i nieprzyjemne w dotyku :(
  • 0
  • Rayon używany chyba nawet do produkcji dywanów... Nie przekonałam się do tego tworzywa jako składnika bielizny chyba dlatego, że kojarzy mi się z wiskozą a wiskozy nie lubię.
  • 30
  • no no no czego ja tu sie nie dowiem :P nie spodziewalabym sie tego ;) kurcze a sam proces wytwarzania jest tak skomplikowany ze czytajac i tak nic z tego nie rozumiem ;D hehe
  • 19
  • Nigdy bym nie skojarzyła sztucznego jedwabiu z pieluchami, a tu proszę.. :)
  • 23