Artykuł Bielizna

2010-04-30

Rajstopy

0

Rajstopy są bielizną bardzo specyficzną. Choć mają wiele wspólnego, szczególnie wyglądem z pończochami, lecz różnią się od nich tym, że zasłaniają dokładnie całe nogi i do tego dolną część tułowia, a nie tak jak pończochy jedynie dolną i środkową część nogi. Historia rajstop jest bardzo interesująca chociażby dlatego,że początkowo była to część garderoby przeznaczona wyłącznie dla mężczyzn, a możecie zapoznać się z nią w jednym z naszych artykułów. Budowa rajstop jest podobna do pończoch. W pasie umocowana jest bardzo silna gumka, która może niekiedy powodować silne blizny uciskowe, szczególnie w przypadku pulchnych Pań. Podstawowy podział rajstop pod względem konstrukcyjnym wygląda następująco:

 • rajstopy z majtkami – oczywiście nie ma mowy o wbudowanych majtkach, lecz o pogrubionej części w pasie na wysokosci bioder. Do tego typu rajstop nie jest już więc konieczne zakładanie bielizny osobistej, co można ewentualnie zrobić w przypadku bardzo bardzo niskich temperatur
 • rajstopy bez majtkowe – nie posiadają wbudowanych majtek, a całość rajstop wykonana jest z materiału o identycznej grubości

Materiał z jakiego wykonane są rajstopy to nylon. Właśnie dzięki niemu możemy wiele razy słyszeć o tym, że kobietą puszczają w rajstopach oczka, co z kolei może powodować wiele ciekawych przygód. Interesująca kwestia dotyczy także sposobu numerowania rajstop. Oprócz tradycyjnej numeracji rozmiarowej, są one bowiem numerowane także poprzez grubość materiału, z jakiego są one wykonane. I tak oto rajstopy dzielimy na:

 • 30 den – rajstopy półprzeźroczyste, bardzo efektowne i zapewniające najsilniejsze ciepło. Stosowane zazwyczaj pod różnego rodzaju suknie wieczorowe.
 • 20 den – rajstopy standardowe, które zakładane mogą być do każdego rodzaju strojów Ich kolorystyka może być różna, a ostatnimi czasy zaczynają być produkowane nawet rajstopy wielokolorowe... Grubość można porównać do grubości standardowej pończoch
 • ok.10 den – rajstopy bardzo cienkie, które z pewnością nie ochronią nas przed zimnej. Zakładane najczęściej pod bardzo krótkie lub krótkie spódniczki.

Jednostka den jest bardzo nietypowa. Wyraża bowiem to, ile przędzy w gramach znajduje się na danej długości wyznaczanej przez den. Dla jednego dena jest to dokładnie 9000 metrów, wobec czego przy 10 denach na 9000 metrów rajstop zostanie zużyte dokładnie 10 gram przędzy. Trzeba przyznać, że taka skala nie jest znana wielu kobietom i nie ma na jej wiedzy temat praktycznie żadne mężczyzna, co potwierdzały badania przeprowadzane przez amerykańskich naukowców! O wiele prostszą wersją rajstop są rajtuzy czyli tak zwane rajstopy dziecięce. Nie posiadają one specyficznej numeracji ani też specyficznego podziału. Wynika to przede wszystkim z faktu, że wykonywane są niemalże w całości z bawełny. Noszone były przez klaunów i inne śmieszne na postacie na przestrzeni historii, przede wszystkim przez przedstawicieli płci męskiej.

Komentarze [4]

  • najciekawsze jest to, że można wyprodukować rajstopy nieprujące się, ale nie opłaca się to producentom, no cóż... szkoda
  • 0
  • A ja zakładam rajstopy bardzo często i nie mam problemów z dobraniem rozmiaru. Moje ulubione to 20 den. Ciekawa jest ich historia i to, że przeznaczane pierwotnie były dla mężczyzn o czym czytałam w innym waszym felietonie.
  • 30
  • Ciekawy artykuł. Moje ulubione rajstopy to 30 den
  • 0
  • No i ilu ciekawych rzeczy mogę się tu dowiedzieć :) przede wszystkim nareszcie zobaczyłam tą różnicę między rajtuzami a rajstopami, bo jak do tej pory to było to dla mnie jedno i to samo a tu się okazuje, że są podstawowe różnice między nimi. Generalnie nie przepadam za rajstopami ze względu na te oczka (niestety, ale często mi się przydarzały takie 'wpadki') i wiele mi ściągało w dół co skutkowało nieustannym poprawianiem się. Nie wiem, może to kwestia tego, że źle dobierałam dane modele? W każdym razie wolę pończoszki :)
  • 35