Artykuł Wystawy

2010-06-27

Polska wystawa w wielkim świecie bielizniarskim

0

Historia bielizny jest bardzo interesująca. Ta z wczesnych lat 30tych i 20tych opierała się przede wszystkim na pantalonach – czymś co w dzisiejszych czasach już praktycznie w ogóle nie istnieje. Współczesna moda bieliźniarska opiera się przede wszystkim na jak najbardziej wyciętych strojach takich jak stringi. Co łączy oba rodzaje bielizny i polską wystawę, która zrobiła duże wrażenie na specjalistach bieliźniarskich z całego świata? Nazwa wystawy – 'Od pantalonów do stringów' oraz oczywiście tematyka. Wystawa o tej znamiennej nazwie otwarta została niespełna 2 lata temu w Opatówku, lecz do dziś cieszy się niesłabnącą popularnością fanów bielizny z całej Polski, a nawet z krajów sąsiednich. Przebieg zwiedzania wystawy jest bardzo charakterystyczny – zaczynamy od wejścia w świat bielizny z dawnych lat, w oczy rzucają się nam przede wszystkim pantalony, pierwsze obcisłe gorsety i tym podobne. Najstarsze, już nieco zniszczone eksponaty, odchodzą z lat dwudziestych dwudziestego wieku, co może świadczyć o wysokim zaangażowaniu twórców wystawy w pozyskanie jak najbardziej pasujących do jej tytułu eksponatów. Kolejna salka to wystawa bielizny z lat wojennych, bielizna nadal sztywna, bardzo masywna. Na pewno wielu zachwycą dobrze zachowane majtki helanko, które w nieco wcześniejszych latach były jedynym prawdziwym symbolem bielizny. Na samym końcu wystawy zatytułowanej 'Od pantalonów do stringów' zobaczymy nie tylko tradycyjne stringi, lecz także przykłady najnowszej mody bieliźniarskiej, których być może wielu zwiedzających nie miało okazji do tej pory zobaczyć.

Atrakcji jak widać jest co niemiara, lecz to nie wszystko. Stworzone zostały także specjalne imitacje pomieszczeń z dawnych lat, szafy i stojaki z bielizną, aby jak najlepiej pokazać cały klimat i otoczkę, jaka towarzyszyła noszeniu bielizny w dawnych czasach. Dla ciekawskich i lubiących dowiedzieć się czegoś więcej istnieje także możliwość oglądania kilkudziesięcioletnich gazet, w których pojawiały się pierwsze wzmianki o bieliźnie oraz informacje o nadchodzących trendach. Z jednej strony może to być śmieszne, a z drugiej pozwala na zastanowienie się nad ograniczeniami ludzkiego umysłu i nad tym, jak na przestrzeni dziesiątek lat zmieniały się ludzkie obyczaje, czego bielizna jest prawdopodobnie najlepszym odzwierciedleniem.

Komentarze [3]

  • Kolejny szalenie ciekawy pomysł na wystawę. mam nadzieję, że będzie tego więcej!
  • 0
  • Na samym końcu wystawy zatytułowanej 'Od pantalonów do stringów' zobaczymy nie tylko tradycyjne stringi, lecz także przykłady najnowszej mody bieliźniarskiej, których być może wielu zwiedzających nie miało okazji do tej pory zobaczyć. kurcze fajny pomysl jak i realizacja :) Polska jak widac tez powoli sie rozwija co sobie chwalimy :) i ciesze sie ze ma miejsce taka sprawa ! :) i ze nie zapominaja o modzie bieliznianej sprzed wielu lat ! :)stworzone zostały także specjalne imitacje pomieszczeń z dawnych lat, szafy i stojaki z bielizną, aby jak najlepiej pokazać cały klimat i otoczkę, jaka towarzyszyła noszeniu bielizny w dawnych czasach. Dla ciekawskich i lubiących dowiedzieć się czegoś więcej istnieje także możliwość oglądania kilkudziesięcioletnich gazet, w których pojawiały się pierwsze wzmianki o bieliźnie oraz informacje o nadchodzących trendach. - jak widac starali sie jak najbardziej zadbac o kazdy szczegol :) i nawet posuneli sie do tego stopnia by miejsce wygladalo rownie charakterystycznie :) a czytac w tak starej gazecie wzmianki o bieliznie tez nielada przezycie :) uwazam ze pomysl konkretny jak i realizacja! sama z checia wzielabym udzial w takiej wystawie :)
  • 51
  • Bardzo chętnie odwiedziłabym taką wystawę. Dziękuję za ten artykuł - nie wiedziałam, że w Polsce można taką wystawę zobaczyć. Wystawa musi być bardzo ciekawa, bo historia bielizny ściśle łączy się ze zmianami obyczajowymi i stylem życia dawnych jej użytkowników. Poza tym to 10 dekad - 100 lat. Ciekawe czy kobiety zawsze przywiązywały większą wagę do bielizny niż mężczyźni?
  • 36