Artykuł Bielizna

2010-07-16

Poliester - korzystny czy nie

1

Poliester

Kolejnym materiałem używanym do produkcji bielizny jest poliester. Jest on zupełnie inny niż chociażby bawełna, szczególnie pod względem rodzajów bielizny produkowanych z jednego i drugiego materiału. Poliester uważany jest za materiał w rozsądnych cenach do produkcji bielizny dla sportowców, odprowadzającej wilgoć. Niektóre włókna poliestrowe mogą wchłaniać podczas maksymalnego wysiłku fizycznego mniej niż 1% wytworzonej wilgoci. Dzięki takiej wchłanialności możliwe jest zapewnienie ciału odpowiedniego obiegu temperatury, co w konsekwencji może uratować nas przed wieloma chorobami wynikającymi z nadmiernego wysiłku fizycznego. Przykładowo mając na sobie bieliznę wykonaną z poliestru możemy być niemalże pewni, że podczas biegania  nasza koszulka nie będzie przemoczona od potu i będziemy mogli używać ją po delikatnym przewietrzeniu ponownie!

Poliester

Oto przykładowe ceny bielizny poliestrowej:

 • golfy/koszulki z długimi rękawami poliestrowe przydatne do uprawiania narciarstwa – ok. 100 złotych
 • koszulki poliestrowe do biegania – ok. 50 złotych
 • bokserki poliestrowe – ok. 30-50zlotych

Pójdziemy o krok dalej i spróbujemy pokazać Wam jak skomplikowanym technologicznie włóknem w porównaniu np. do bawełny jest poliester.

Poliester

Jak sama nazwa wskazuje, poliestry są polimerami, które posiadają wiele wiązań estrowych. Mogą one łączyć się poprzez chlorki karboksylowe – otrzymamy w ten sposób poliester służący do produkcji tradycyjnych butelek plastikowych lub też poprzez reakcję estryfikacji hydrokwasów – poliestry służące np. do produkcji bielizny! Najbardziej skomplikowaną metodą jest natomiast łączenie bezwodników kwasowych z diolami, dzięki której otrzymamy poliester służący do produkcji specyficznej gumy arabskiej i niektórych rodzajów klejów. Firmy produkujące bieliznę poliestrową decydują się najczęściej na produkcję masową, która nie jest tak tragicznie droga. Największym utrudnieniem jest brak możliwości połączenia metod wytwarzania poliestru np. do butelek plastikowych z poliestrami bieliźniarskimi, przez co cała produkcja jest o wiele droższa niż normalnie.

Komentarze [5]

  • te związki poliestrowe są rakotwórcze...
  • 0
  • poliester wcale nie jest zdrowy, niestety...
  • 0
  • Przykładowo mając na sobie bieliznę wykonaną z poliestru możemy być niemalże pewni, że podczas biegania przy silnym wietrze, kolokwialnie mówiąc nie zawieje nas, a dodatkowo nasza koszulka nie będzie przemoczona od potu i będziemy mogli używać ją po delikatnym przewietrzeniu ponownie!- no i to sa duze plusy tego poliestru :) ja uwielbiam uprawiac roznego rodzaju sporty :) miedzy innymi uwielbiam aerobik i zajecia na stepach to dla mnie drugi swiat tam sie odnajduje :) prezentowany tu czerwony komplecik wyglada przeslicznie :) bielizny polisestrowej nie chcialabym miec ;) ale stroj do cwiczen jak najbardziej jestem na tak! :)
  • 12
  • Jako, że uwielbiam wszelką aktywność fizyczną (gram w futsal, a za czasów liceum trenowałam piłkę nożną) to z całą pewnością mogę potwierdzić, że bielizna poliestrowa jest świetnym wynalazkiem dla sportowców :) pot może być szalenie uciążliwy, a właściwości jakie daje ten rodzaj bielizny (odprowadzanie wilgoci) są genialną sprawą :) po za tym w temacie bielizny wyszukanej (przykład czerwonego kompletu) również się sprawdza :) natomiast sprawa ma się gorzej jeśli by doszło do zetknięcia się z ogniem, bo niestety palący się poliester mógłby wyrządzić ogromną krzywdę naszemu ciału..
  • 19
  • Czerwony komplecik u góry jest przesliczny - bardzo mi się podoba :)Poliester w bieliźnie? Generalnie mówię mu "nie" - lubię mięciutkie, delikatne tkaniny jeśli tę bieliznę mam miec na sobie cały dzień. Na jakies krótkie wydarzenia mogłabym założyć. Choć nie wiem czemu poliester kojarzy mi się z plastikiem :(
  • 38