Artykuł Zdrowie

2012-11-30

Pole dance - taniec odczarowany ze złej sławy

0

Kiedyś taniec striptizerek w podrzędnych, amerykańskich barach, dzisiaj wyniesiony na salony. Nie ma co się dziwić – profesjonalne występy są kwintesencją zmysłowości i kobiecości. Tym zainspirowali się choćby twórcy znanego teledysku The White Stripes, w którym to możemy podziwiać Kate Moss.

A wszystko, jak było można się spodziewać, zaczęło się w Stanach Zjednoczonych. W latach dwudziestych ubiegłego wieku kobiety tańczące na rurze podziwiać można było w cyrku. Pełne napięcia występy odbywały się podczas licznych festynów, a osławiona rura to był po prostu drążek podpierający środek namiotu. Następnie, w latach pięćdziesiątych, namiot zamieniono na bary, w których seksowne tancerki burleski odprawiały swoje „burlesque shows”

Największy boom na ten rodzaj tańca nastał w latach dziewięćdziesiątych. Pojawiły się pierwsze filmy instruktażowe na wideo. Dzisiaj kolejne fitness cluby włączają do swojej oferty naukę pole dance.

  • Pole dance - taniec odczarowany ze złej sławy

Jest wiele powodów, by zacząć ćwiczyć. Pole dance świetnie rzeźbi sylwetkę. Działa na wszystkie grupy mięśni. Poprawia kondycję, siłę i elastyczność ciała. Choć to dyscyplina wymagająca, to trening rozpocząć może każdy. Spotkanie z instruktorką rozpoczyna się od rozgrzewki i stretchingu. Dzięki temu wzmacniamy mięśnie, by były gotowe do dalszego wysiłku. Następnie ćwiczy się obroty, elementy akrobatyki i w końcu całe układy taneczne. Na sali używane są materace, by zapobiec kontuzjom. Niestety, przynajmniej na początku drobne obicia, odciski i zakwasy nikogo nie powinny dziwić.

W pole dance jak w każdym sporcie ważna jest systematyka.Wtedy daje on mnóstwo satysfakcji, energii do życia i zwiększa naszą pewność siebie.

Dzisiaj nikt nie wie, jak dalej potoczą się losy tego gorącego tańca. W USA i Australii powstał np. nowy trend – street pole dance. Dostrzeżono, jaki potencjał niesie w sobie miasto. Znaki drogowe, lampy, elementy ogrodzenia – wszystko, co przypomina rurę, może zostać wykorzystane. W przyszłości dawny taniec striptizerek ma być włączony do dyscyplin olimpijskich. Z pewnością chętnych do obejrzenia takiej rywalizacji by nie zabrakło.

  • Pole dance - taniec odczarowany ze złej sławy - street

Więcej inspiracji na temat zdrowego stylu życia na OBfit.

Komentarze [2]

    • affordable healthcare act pre existing conditions kopa iktorivil pa natet drug test kits rite aid
    • 0
    • brookline community mental health center xanor swanson health products promo code
    • 0