Kolekcja Bielizna

2012-11-12

Pociąg do orientu – wschodnie inspiracje w najnowszych kolekcjach

1

Kultura Bliskiego Wschodu od wieków intryguje i fascynuje Europejczyków. Z jednej strony pociągają nas baśniowe obrazy 1001 nocy i ornamentacyjny przepych wschodnich pałaców, z drugiej – grozę budzi świat rządzony żelaznymi prawami obcej nam tradycji i religii.

Równie dwuznaczny jest w naszych oczach obraz kobiety Wschodu: z jednej strony jest w niej coś z Szeherezady lub ponętnej tancerki okrytej tajemnicą przeźroczystych tiulów, z drugiej - postać szczelnie zakryta burką, maskującą kobiecość i chroniącą przed męskimi spojrzeniami...

Inspiracje wschodnie w projektowaniu bielizny są w istocie stąpaniem po bardzo cienkim lodzie. Do jakiego stopnia projektanci mają prawo czerpać z bogatej tradycji tak, aby nie urazić jej spadkobierców? Z pewnością problem wymaga szczególnej delikatności i szacunku dla Innej Kultury. Poniżej prezentujemy kilka przykładowych projektów nawiązujących w różny sposób do Orientu.

JEREMY SCOTT

Propozycje Jeremiego Scotta z kolekcji Arab Spring wydają się najbardziej szokujące. Moda jako komentarz polityczny?

Żołnierskie kaski na głowach i drapowania z „arafatek” to najmocniejsze akcenty w tej kolekcji. Scott posunął się najdalej prezentując projekt imitujący wielką burkę, czyli strój kąpielowy przedstawiający kobiecą twarz, przykryty czarnym, spływającym spod kasku welonem..

Można sobie zadać pytanie czy świat polityki i świat mody da się i należy łączyć...

  • Pociąg do orientu – wschodnie inspiracje w najnowszych kolekcjach - JEREMY SCOTT

PLEASURE STATE

Dwie najnowsze kolekcje Pleasure State: Couture i White Label są bogate w nawiązania do literatury i sztuki Wschodu w jej najbardziej romantycznym wydaniu. Mamy tu więc i przepych złota, i akcenty misternych koronek, i przede wszystkim ornamentalne wzory przywołujące na myśl bogactwo i luksus perskich dywanów.

Kolekcja przedstawiona jest w niezwykłej sesji zdjęciowej, w której piękno orientalnych wnętrz i rekwizytów, wydobywa kuszącą zmysłowość bielizny.

Projekty Pleasure State to unikalne połączenie tradycji z nowoczesnością, stanowiące piękny hołd dla wschodniej kultury.

  • Pociąg do orientu – wschodnie inspiracje w najnowszych kolekcjach - PLEASURE STATE

FRED&GINGER

Nazwa kolekcji zaprojektowanej przez Victorię Holt, Arabian Nights, zdradza wyraźną inspirację magicznym erotyzmem Baśni z 1001 nocy. Subtelny brzoskwiniowy kolor połyskującej satyny i jedwabiu w połączeniu ze zdobieniami z kryształków Swarovkiego tworzą niezwykle eteryczne, delikatne projekty Fred&Ginger. W kolekcji znajdują się zwiewne, przeźroczyste propozycje bielizny nocnej jakby stworzonej dla upalnych baśniowych nocy oraz oryginalne komplety z pasem do pończoch.

  • Pociąg do orientu – wschodnie inspiracje w najnowszych kolekcjach - FRED&GINGER

Czerpanie zapożyczeń z innej kultury stanowi duże wyzwanie. Prawdziwą sztuką jest wykorzystanie ich tak, aby kreować nowe, inspirujące dla obu stron wartości.

Brak komentarzy