Artykuł Historia

2010-08-18

Pantalony

1

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

Osoby nie znające się kompletnie na bieliźnie mogą uważać, że pantalony to jedynie żartobliwe określenie na kalesony lub w ogóle nieistniejący rodzaj bielizny. W rzeczywistości jest to jeden z pierwszych rodzajów bielizny jaki w ogolę powstał i być może bez nich nie doszlibyśmy do tak nowoczesnej bielizny jaką oferują nam sklepy bieliźniarskie.

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

Pierwsze wzmianki o tego typu bieliźnie zasłaniającej całe nogi pochodzą już sprzed kilkuset lat. Nie znano jednak jeszcze nazwy "pantalony", przez co przyporządkowuje się ją dopiero na koniec dziewiętnastego wieku. Noszona niegdyś przez dziewczynki i małych chłopców jest obecnie określana jako odstające legginsy. Choć istniały one w zupełnie różnych okresach czasowych to popularność tych dwóch rodzajów bielizny jest porównywalna. Pantalony stały się bardzo szybko najpopularniejszą częścią bielizny na kontynencie europejskim, a także za oceanem.

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

Pantalony szczególnie dobrze zostały przyjęte we Francji, gdzie nosiły je przede wszystkim dziewczęta. Do wyrobu miały one pantalony jedno lub dwuczęściowe. Te pierwsze były nieco bardziej popularniejsze i można porównywać je do połączenia kaleson z szerokimi spodniami dresowymi. Był to bowiem rodzaj bielizny, która praktycznie w ogolę nie przylegała do ciała ludzkiego, natomiast słynęła z dobrych właściwości grzewczych. Pantalony jednoczęściowe były często ozdabiane różnego rodzaju koronkami, a materiałem służącym do ich wykonywania był ciepły len. Pantalony dwuczęściowe były natomiast o wiele bardziej charakterystyczne. Składały się one z dwóch nogawek, które łączone były w zależności od modelu guzikami lub też suwakiem w kroczu. Dzisiaj nie spotyka się już niestety tego rodzaju bielizny prawdopodobnie dlatego, że nie okazał się on zbyt praktyczny. Spotykane były także swego czasu wersje najciekawsze, w których nogawki łączone były w kroczu np. poprzez tradycyjne sznurówki lub nawet metalowe sznury.

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

Sposoby eksponowania pantalonów były różne, lecz jedno było pewne – co najmniej kawałek pantalonów na każdej nogawce musiał wystawać spod sukienki lub innego odzienia wierzchniego. Najczęściej spotykanym przypadkiem było noszenie przez kobiety krynoliny, pod którą ukrywały się pantalony. Zdarzało się także tak, że pantalony zakładane były pod spódnice i w takim wypadku musiały one sięgać maksymalnie do kolan, a spódnica musiała być odpowiednio krótsza, by mimo wszystko dopuszczać do wystawania pewnej części pantalonów. Najczęściej spotykanym kolorem w jakim występowały pantalony był kremowy i biały. Bardzo rzadko natomiast występowały pantalony czarne, w przeciwieństwie do dzisiejszych legginsów, które masowo spotykane są w kolorze czarnym.

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

pantalony

Komentarze [5]

  • Nie, to niesamowite, urzekły mnie te obrazki!! Jedna z lepszych lekcji historii, dużo mówi o przeszłości :)
  • 0
  • Zachwyciły mnie te zdjęcia :)
   Tak jak wspomniano na początku artykułu, ja również miałam inne wyobrażenie o pantalonach niż wyglądało to w rzeczywistości. Pomimo tego, że nigdy takich bym nie założyła, to bardzo miło się na nie patrzy z tej perspektywy. Ja poznałam najpierw figi, bokserki,stringi jednak teraz wiem jaką daleką drogę musiała przejść damska bielizna, żeby teraz mogła funkcjonować w tak "okrojonej" w stosunku do chociażby pantalonów formie. Z biegiem czasu tej bielizny, którą nosimy jest coraz mniej, nasze dzieci lub wnuki już pewnie o figach będą czytały w takich artykułach, wspominających bieliznę sprzed lat :)
  • 37
  • Moje pierwsze wrażenie po zobaczeniu zdjęć na początku tego artykułu: 'Boże jak te pantalony powiększały pupy i uda!!' bo faktycznie, tworzyły z kobiet takie małe kaczuszki, ale za to robiły kontrast z talią, przez co wydawała się ona szczuplejsza, a przecież w owych czasach kładło się niesamowity nacisk na to (chociaż by przez te słynne gorsety, które doprowadziły do zgonów gro kobiet). Dzisiejsza moda jest zdecydowanie łaskawsza, a legginsy o wiele bardziej przystępne niż pantalony :) są nie tylko bardziej seksowne, ale chyba mimo wszystko wygodniejsze. Zresztą moda ma to do siebie, że z biegiem czasu mija i kto wie, co czy za kilkadziesiąt lat współczesne legginsy tak samo nie przejdą do historii jak pantalony?
  • 21
  • Kurcze pomyslowosc przy tworzeniu Pantalonow byla nieograniczona :) mozna siedziec i sie zachywcac ile innowacji mozna czerpac z tamtych kreacji do dzisiejszej mody :) wszystko idealnie ze soba wspolgra i nie wyglada wcake zke wrecz przeciwnie ukazuje kobiete w superlatywach :) Podobaja mi sie niektore fasony tych pantalonow :) a najbardziej zachwyca mnie to z jakim zaangazowaniem musialybyc tworzone :) wszystko idealne ! :) mozna dobrac dla siebie odpowiedni model nie ma ograniczenia od spokojniejszych do kipiacych seksem! :) za roznorodnosc brawa ! :) powinno cos wrocic z tych lat cos w stylu pantalonow ale w sposob innowacyjny :) czekamy! :D
  • 23
  • Ojej, jestem zachwycona pantalonami. Nie, żebym chciała je nosić ale spójrzcie na te falbanki, koronki, kokardki, koronki. Ta dbałość o każdy szczegół. Kobiety już wówczas wiedziały co jest piękne i lubiły dbać o bieliznę. I to zalotne pokazywanie skrawka pantalonów tak bardzo przypomina mi dzisiejsze dyskretne pokazywanie kawałeczków bielizny.
  • 34