Artykuł Bielizna

2010-06-03

Mikrofibra

0

Mikrofibra jest jednym z najnowocześniejszych materiałów, których używa się do produkcji różnego rodzaju bielizny osobistej. Stopień zaawansowania produkcji znacznie przewyższa tutaj chociażby nylon, który w gruncie rzeczy jest materiałem bardzo zaawansowanym technologicznie.

Same włókna, z których można wykonywać mikrofibrę jest bardzo wiele. To właśnie od ich kombinacji będzie zależał kształt, grubość, wytrzymałość, chłonność i kształt mikrofibry. Włókna mikrofibry są jednymi z najcieńszych, jakie istnieją nie tylko w sferze materiałów używanych do produkcji bielizny, ale także do produkcji jakiegokolwiek innego rodzaju odzieży! Najlepszym porównaniem jest chyba odniesienie się do długości ludzkiego włosa, od którego włókna mikrofibry są cieńsze o około... 100 razy! Możemy także porównać gęstość mikrofibry, która jest kilkakrotnie mniejsza niż gęstość różnych typów tkanin i np. jest dziesięciokrotnie mniejsza od gęstości jedwabiu. Świadczy to o dużej lekkości noszenia bielizny wykonanej z mikrofibry. Niestety za taką przyjemność trzeba czasami słono zapłacić. Oto przykładowe ceny różnych rodzajów bielizny wykonanej z mikrofibry (podane ceny są średnimi cenami w popularnych sklepach internetowych, o przystępnych dla średnio zamożnych Pań cenach produktów oferowanych w sklepie):

 • biustonosz z mikrofibry miękki - 50-80 złotych
 • eleganckie figi - 25-40 złotych
 • eleganckie stringi – 15-30 złotych
 • biustonosz z mikrofibry typu push-up - ok. 5 0złotych

Jednym z najbardziej interesujących zastosowań mikrofibry poza bielizną są z pewnością filtry i środki przemysłowe służące do czyszczenia wszelkich powierzchni brudzących. Ten fakt można powiązać z jedną z zalet bielizny wykonanej z mikrofibry, którą uważa się za bardzo wytrzymałą. Niemniej jednak przez niektórych ten rodzaj materiału uważany jest za niezbyt przyjazny dla skóry, wobec czego nie jest polecany dla młodych Pań, które ze względu na wiek młodzieńczy mają bardzo delikatną skórę.

Komentarze [4]

  • jestem fanką mikrofibry, wspaniały, wielofunkcyjny materiał :D mam taki ultralekki i superciepły koc, jest boski :D
  • 0
  • Ale ciekawe informacje zamieściliście w tym felietonie. Nie wiedziałam, że mikrofibra służy w tak przeróżny sposób. Nie mam bielizny z mikrofibry w swojej szafie ale może warto sie skusic choc na jeden komplet...
  • 33
  • Ceny bardzo przystępne ale ja ostaję przy swoim wolę bawełnę. Mam delikatną skórę
  • 1
  • O kurcze... 100 razy cieńsze od ludzkiego włosa? Współczesna technologia coraz bardziej mnie zadziwia.
   A te ceny w sumie nie są jeszcze aż tak bardzo wygórowane, jeśli interesuje nas wspomniana w artykule lekkość noszenia, a w gratisie mamy również wytrzymałość :) W sumie czemu nie skusić się na chociaż jeden taki komplecik? Z tym, że tak jak wszystko, również i ta bielizna ma swoje plusy i minusy, do których zalicza się podrażnianie delikatnej skóry zwłaszcza u młodych dziewczyn.. tak może być ALE NIE MUSI ;) według mnie warto spróbować i skusić się na coś takiego :)
  • 46