Artykuł Bielizna

2010-08-30

Majtki

0

Majtki | bielizna

Majtki są zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem bielizny, rzeczą, z którą zdecydowana większość ludzi skojarzy słowo 'bielizna' tuż po jego usłyszeniu... Różnorodność majtek jest obecnie olbrzymia. Wyróżnimy chociażby stringi i figi wśród majtek damskich  oraz slipy i bokserki wśród bielizny męskiej. Każdy rodzaj bielizny posiada niezliczoną wersji, która stale rozszerza się na nowości wychodzące z fabryk produkujących bieliznę na całym świecie...

Słowo majtki w odległej przeszłości oznaczało także spodnie męskie, lecz dopiero w momencie wprowadzenia metody szycia maszynowego udało się wprowadzić majtki jako odrębny rodzaj bielizny. I tutaj należy zaznaczyć, że o wiele wcześniej zostały wymyślone gorsety i wprowadzone do kategorii bielizny. Ważną rolę w momencie wprowadzania odegrała także zmiana ciężkich materiałów służących do produkcji niewygodnych w tamtym okresie gorsetów na materiały delikatne dla skóry i stosunkowo miękkie.

Majtki | bielizna

Następnie nastała moda na majtki rozcinane. W przeciwieństwie do wieku dziewiętnastego, kiedy majtki zostały wynalezione, kobiety zaczęły uważać, iż bez ciepłych, rozcinanych majtek nie są w stanie wyjść na ulice podczas mroźniejszych wieczorów. Wcześniej tego typu tezy wygłaszały jedynie kobiety starsze, które majtki wręcz uratowały przed nieprzyjemnymi konsekwencjami odmrożeń itp. Kolejną nowością były majtki połączone z koszulami nocnymi – aby dawać maksymalne możliwe ciepło w okresie, gdy z oczywistych przyczyn niewiele osób miało możliwość spędzania swojego wolnego czasu w domach... Później przyszedł okres majtek z klapką, które zamieniły się na początku wieku dwudziestego w tradycyjne męskie slipy. Później pozostały już tylko takie przykładowe odkrycia jak majtki push-up czy też chociażby szokujące micro stringi

.

Majtki | bielizna

Niestety nie jest znana etymologia słowa majtki, która jednoznacznie wyjaśniałaby powstanie tejże nazwy. W jednym ze słowników etymologicznych znajdziemy etymologię słowa gacie, które w zamieszkanych czasach wypierało zdecydowanie słowo majtki i jest używane do dzisiaj. Powstało ono od określenia gata oznaczającego potocznie odziewanie, ubieranie się albo w znaczeniu szczegółowym okrywanie miejsc intymnych. Wszystko w tym przypadku wydaje się więc być jasne i można domyślać się, że etymologia słowa majtki jest bardzo podobna do etymologii słowa gacie.

Komentarze [6]

  • no, to zaskakująca historia! :-) : P
  • 0
  • W jednym ze słowników etymologicznych znajdziemy etymologię słowa gacie, które w zamieszkanych czasach wypierało zdecydowanie słowo majtki i jest używane do dzisiaj. Powstało ono od określenia gata oznaczającego potocznie odziewanie, ubieranie się albo w znaczeniu szczegółowym okrywanie miejsc intymnych. i kto by pomsylal ze gacie to slowo ktore od czegos pochodzi :P hihi :) juz nic dziwnego ze firma rajstop nazywa sie Gatta :P :)
  • 7
  • He he, nie słyszałam wcześniej, że majtki to były spodnie męskie w przeszłości. Dla mnie majtki to normalne słowo choć w chwili kupowania tego typu bielizny z reguły używam słowa figi. Ale generalnie to tak jak jedyyna uwazam, że figi, strigi, bokserki to rodzaj majtek :)
  • 30
  • Tak majtki brzmią o wiele lepiej niż gacie
  • 0
  • Majtki jakoś tak lepiej brzmią niż gacie, chociaż znaczenie właściwie to samo ;) Ja się raczej posługuje słownictwem określającym dany rodzaj typu: "ładne stringi" czy "gustowne figi" a słowa majtki, używam gdy chce zastąpić powtarzające się słowa ;)
  • 25
  • dla mnie Majtki to cos co nakladam na pupe :) a stringi , figi czy szorty to tak jakby rodzaj (model) majtek :) ja mam takie spojrzenia na ta sprawe i latwiej tak mi sie wyrazac na temat dolnej czesci bielizny! :) bo raczej dla wszystkich takie rozumowanie jest zrozumiale ! :)
  • 22