Artykuł Bielizna

2010-04-28

Koszulki

0

Koszulki są jednym z najbardziej rozwijających się rodzajów bielizny, dającym możliwość dużego modernizowania i ulepszania go w wielu kategoriach tj. sprawianie, że będą bardzo efektowne czy też przydatne w różnych niespotykanych sytuacjach. Niewiele osób wie jednak coś więcej na temat koszulek, wobec czego postanowiliśmy przedstawić Wam kilka interesujących informacji dotyczących właśnie koszulek.

Pierwsza koszulka w historii pojawiła się ponad 100 lat temu, dokładnie w roku 1901. Wyglądem nie przypominała ona jeszcze dzisiejszych koszulek, aczkolwiek jako pierwsza miała ścięty materiał na wysokości pasa, co znacznie odróżniało ją od jakichkolwiek wcześniejszych modeli koszulek. Co ciekawe, od razu przyjęto nazewnictwo stosowane do dzisiaj poprzez ochrzczenie przez firmę Hanes swojego wyrobu jako tradycyjna koszulka.

Im później, tym w sferze koszulkowej następowało więcej zmian. Kilkanaście lat później zdecydowano się na dodanie do koszulek ściągania, a za kolejne kilkanaście lat udało się skrócić bardzo głębokie dotychczas wcięcie na szyję tak, aby koszulka zasłaniała większą część szyi. Nie spodziewano się jeszcze, że koszulki będą w przyszłości mogły wywoływać wielkie skandale i afery, gdyż w zdecydowanej większości były skryte pod bluzami, swetrami, garsonkami itd.

Potrzebowano niemal 60 lat, by uświadomić sobie, że koszulki można nosić na widoku, bez przykrywania ich żadnymi niepotrzebnymi warstwami, szczególnie, gdy jest ciepło. Jednym z pierwszych, który odważył się paradować w bardzo wyzywających koszulkach był Elvis Presley, co z pewnością miało niemały wpływ na to, że jego kariera rozwinęła się w tak zawrotnym tempie. Wtedy też koszulki wkroczyły na dobre do reklamy, a jednymi z pierwszych były właśnie koszulki z rysunkiem Elvisa. Warto dodać, że jako jedne z pierwszych na koszulkach zaczęły się reklamować firmy browarnicze, a było to możliwe dzięki temu, że koszulki wykonywane były z niemalże 100% bawełny, która idealnie nadawała się już w tamtych czasach pod specyficzne nadruki. W dodatku pierwsze reklamy wykonywane były przy pomocy farb, oczywiście podczas produkcji ręcznej.

Dopiero w roku 1980 zaczęto produkować pierwsze koszulki z kołnierzykami, które dopiero kilkanaście lat później przyjęły zaszczytną nazwę koszulek polo. To właśnie one pozwoliły koszulkom wejść także do sfer eleganckich, a z czasem zaczęły być zakładane w wariancie eleganckim pod marynarki. Warto dodać, że koszulki nie były towarem tak bardzo deficytowym jak chociażby artykuły spożywcze czy też papier toaletowy. Były one wprowadzane do obiegu bardzo spokojnie, wobec czego na pewno nikt nie mógł narzekać na ich niedobór.

A już w kolejnym artykule będziecie mogli przeczytać najciekawsze informacje dotyczące rajstop – bielizny bardzo popularnej, lecz również o bardzo specyficznej konstrukcji.

Komentarze [3]

  • nie znoszę koszulek reklamowych, ale całkiem lubię takie z zabawnymi nadrukami :-), byle nie żadne napisy w stylu "córeczka tatusia", albo "sex instruktor", ble ; )
  • 0
  • Jednym z pierwszych, który odważył się paradować w bardzo wyzywających koszulkach był Elvis Presley, co z pewnością miało niemały wpływ na to, że jego kariera rozwinęła się w tak zawrotnym tempie. - kurde no tak gwiazdy mialy duzy wplyw na rozwoj swiata mody :) czym bardziej popularna osoba tym bardziej ludzie lubia ubierac sie w stylu podobnym jak ich powiedzmy"autorytet" Elvis do dzis gosci w sercach wielu ludzi ! :) w sumie sie nie dziwie ze wszystko rozwinelo sie w tak szybkim tempie :) ja uwielbiam spac czasami w koszulce meskiej :) a jeszcze lepiej w koszulce mojego ukochanego w ktorej spal dzien wczesniej i tak slodko pachnie :)
  • 10
  • Uwielbiam męskie koszulki - i te z nadrukami i bez nadruków i polo. Czasami nawet spię w jakiejś koszulce męża - są milutkie i delikatne. Wbrew nazwie "koszulka" są bardzo męskie. Teraz już chyba nie mówi się koszulka nawet tylko z ang. T-shirt.
  • 30