Artykuł Zdrowie

2011-11-15

Korzyści i zagrozenia dla zdrowia płynące z noszenia rajstop i pończoch

0

Może kiedyś zastanawialiście się nad kwestią, jakie korzyści, a może jakie zagrożenia może Wam przynieść noszenie pończoch i rajstop? Wydawałoby się, że rajstopy i pończochy są zupełnie neutralne dla zdrowia, musimy jednak rozważyć kilka przypadków. Pończochy jak i rajstopy są wykonane z tworzyw sztucznych, a więc mogą nasilać kilka dolegliwości. Pierwszą z nich jest potliwość stóp. Problem dość powszechny i dość nieprzyjemny. Niestety rajstopy często nie są zbyt przewiewne, dzięki czemu sprzyjają dodatkowo poeceniu się stóp. Druga wyjątkowo nieprzyjemna kobieca dolegliwość, to grzybica pochwy. Tutaj również trzeba uważać na noszenie, ale tylko rajstop. Jak już pisaliśmy wcześniej sztuczne włókna nie pozawalają często na swobodną cyrkulacje powietrza. To sprzyja zatrzymywaniu wilgoci, oraz ciepła. Te warunki są idealne dla swobodnego mnożenia się grzybów. Szczególnie należy uważać gdy łączy się bieliznę z materiałów sztucznych oraz rajstopy, lub obcisłe spodnie. Nie możemy jednak dramatyzować, na te dwie dolegliwości narażone są głównie osoby, które już wcześniej miały ku nim skłonności. To one przede wszystkim powinny uważać na zbyt częste noszenie rajstop czy pończoch.

 • Korzyści i zagrozenia dla zdrowia płynące z noszenia rajstop i pończoch

Rozpoczęliśmy ten artykuł dość pesymistycznie, jednak chcielibyśmy zwrócić waszą uwagę również na prozdrowotne (a nawet lecznicze) i pozytywne korzyści z noszenia rajstop i pończoch. Mowa o rajstopach i pończochach uciskowych, zwanych też przeciwżylakowymi. Zostały one stworzone właśnie na potrzebę profilaktyki chorób żylnych nóg. Musimy wziąć pod uwagę również fakt, że to właśnie kobiety najczęściej chorują na żylaki. Są to takie specjalne rajstopy (bądź pończochy) które z odpowiednią siłą powodują ucisk na naszych nogach.

Ma to działanie lecznicze, ponieważ:

- w żylakach gromadzi się mniej krwi,znacząco poprawia się krążenie,

- polepsza się funkcjonowanie zastawek żylnych,

- pompa mięśniowa nóg staje się sprawniejsza,

- poprawia się ukrwienie skóry na nogach,

- ustępują obrzęki,

- zmniejszają się bóle nóg, które wcześniej nas gnębiły.

Jak widać zalet jest dużo… A wady? Jest ich niewiele, ale często sprawiają, że kobiety rezygnują z takiej profilaktyki. Pierwsza i najważniejsza to nieprzyjemne uczucie, które powoduje ucisk. Z czasem jednak przyzwyczajmy się do niego i noszenie tych wyrobów pończoszniczych nie jest już takie uciążliwe. Drugą wadą jest czas, jaki musimy poświęcić na włożenie ich. Jest zdecydowanie dłuższy niż wkładanie klasycznych pończoch czy rajstop.  Reasumując naprawdę warto nosić tego typu rajstopy, w szczególności gdy jesteśmy w grupie osób bardziej narażonych na żylaki (siedząca lub stojąca praca, obrzęki nóg, genetyczne obciążenie).

Komentarze [2]

  • Ja mam sposób na oczka w rajstopach- po kupnie od razu lądują... w zamrażarce na ok. 24 godz ;)
   Do tej pory wiedziałam, że rajstopy wspaniale uwydatniają kształty, jak widać po przeczytaniu artykułu, człowiek uczy się przez całe życie. ;)
  • 0
  • Największą wadą jest to, że trzeba uważać na oczka :( i to, że lubią się zsuwać :(
  • 0