Szlafrok

bielizna SzlafrokSzlafrok to nie nowy wynalazek. Jest popularnym rodzajem bielizny, bo chroni przed chłodem, oraz pozwala zachować intymność. Podczas pobytu w obcych miejscach, czy po kąpieli jest wręcz nie zastąpiony. Jeżeli mówimy o słowie „szlafrok” mamy na myśli szatę, którą zakładamy na koszulę nocną czy piżamę. Charakterystyczne dla szlafroków jest wiązanie z przodu w pasie, które sprawia, że po okryciu się nim możemy szybko zakryć w miarę szczelnie nasze ciało. Szlafroki są produkowane zarówno w wersji zupełnie cieniutkiej, na przykład z satyny jak i grubej, jak frotte.


Szlafrok to nie nowy wynalazek. Jest popularnym rodzajem bielizny, bo chroni przed chłodem, oraz pozwala zachować intymność. Podczas pobytu w obcych miejscach, czy po kąpieli jest wręcz nie zastąpiony. Jeżeli mówimy o słowie „szlafrok” mamy na myśli szatę, którą zakładamy na koszulę nocną czy piżamę. Charakterystyczne dla szlafroków jest wiązanie z przodu w pasie, które sprawia, że po okryciu się nim możemy szybko zakryć w miarę szczelnie nasze ciało. Staje się to szczególnie przydatne gdy z rana nachodzi nas niespodziewany gość. Szlafroki są produkowane zarówno w wersji zupełnie cieniutkiej, na przykład z satyny jak i grubej, jak frotte. W zależności od sytuacji możemy wybrać odpowiedni model. W polskim języku posiadamy trzy określenia na taki rodzaj szaty: szlafrok, podomka, peniuar. Teraz przybliżymy Wam wszystkie rodzaje tej bielizny:

1. peignoir – określenie odnosi się do długiej szaty, wykonana najczęściej z szyfonu lub innych delikatnych materiałów. Wiązana z przodu, często występowała w komplecie z koszulą nocną i majteczkami. Ten rodzaj jest dość elegancki

2. peniuar – jest to zazwyczaj krótszy szlafroczek wykonany z lekkiej tkaniny, takiej jak satyna, szyfon, muślin. Jest bardzo zmysłowy i może podpadać pod kategorie bielizny erotycznej, jego celem jest bardziej podkreślanie naszych atutów, niż ich zasłanianie. Noszony jest zazwyczaj wieczorem w komplecie z koszulką nocną, a niekiedy na gołe ciało.

3. szlafrok kąpielowy– jeden z klasycznych modeli który jest zazwyczaj wykonany z grubszej tkaniny, bawełny lub frotte. Jego zaletom jest to, że w chłodne wieczory zapewnia nam ciepło, szczególnie gdy wychodzimy spod prysznica. Można nim szczelnie owinąć ciało, zasłaniając naszą bieliznę. Nazywany jest również podomką.

4. Szlafrok jednorazowy - wykorzystywany jest zazwyczaj w różnych gabinetach spa, oraz salonach kosmetycznych. Wykonany jest z odpowiedniej włókniny i zapewnia higieniczność. Po użyciu można go wyrzucić do kosza.