Rajstopy

bielizna RajstopyRajstopy jest element garderoby damskiej, który zakłada się na całe nogi i sięga aż do pasa, lub nieco niżej (w przypadku biodrówek). Rajstopy posiadają dwie nogawki, złączone ze sobą u góry podłużnym szwem. W zależności od modelu mogą posiadać wzmocnienia w palcach, na piętach czy w kroku. Wykonane są zazwyczaj z cienkiej przędzy z domieszką elastanu, dzięki czemu idealnie przylegają do nóg, oraz są rozciągliwe. Rajstopy zakłada się na gołe nogi, dzięki czemu wyglądają one gładko i zgrabnie. W zimie mogą również służyć do ocieplania nóg, szczególnie gdy są wykonane z nieco grubszych włókien. Rajstopy są również popularne u dzieci, natomiast zupełnie rzadziej spotykane u mężczyzn.


Nie od dzisiaj wiadomo, że rajstopy niezwykle ułatwiły kobietom życie i zrewolucjonizowały rynek pończoszniczy. Wiele z nas fascynuje się poprzednimi epokami, nieco wzoruje na nich poprzez modę vintage i to ma swój urok. Jednak niewiele z nas potrafi sobie wyobrazić jak trudne było życie kobiety na co dzień, gdy jej bielizna nie składała się tylko z majtek, biustonosza i rajstop. Uciążliwe było noszenie pasów do pończoch, gorsetów, wielu halek i innych. Moda z czasem zaczęła się upraszczać, warstw stawać coraz mniej. Rajstopy stały się prostszą i tańszą wersją bielizny. Nie potrzebowałyśmy już pasa, nie musiałyśmy się martwić, że coś nam opadnie i na reszcie można było włożyć spódniczkę w wersji mini. Dodatkowym atutem stała się cena – włókno z domieszkami lycry nie potrzebuje już takiej skomplikowanej produkcji jak nylonowe, przez co stało się o wiele tańsze i dostępne dla każdego. Za ceną nie szła niestety wytrzymałość, cieniutkie rajstopy bardzo łatwo zaciągnąć, ale dzięki temu, że rajstopy to produkt masowy, szybko i łatwo możemy je przebrać. Dzięki temu, że rajstopy to dwie zszyte w kroku nogawki, zazwyczaj o nieco podwyższonym stanie nie tylko ładnie wyglądają, ale mogą nas chronić przed zimnem. Warto abyście poznali kilka typów rajstop:

1. Rajstopy z lycry to jedne z najbardziej popularnych. Są zazwyczaj bardzo cienkie, mają ok. od 5 do 20 den. Tworzą gładką poświatę na nogach, dzięki czemu wyglądają elegancko i nieskazitelnie.

2. Rajstopy z microfirbry mają zazwyczaj grubość 30 den i wzwyż (niektóre modele nawet do 150!). Są cieplejszą alternatywą, a w dodatku są wyjątkowo odporne na zaciągnięcia. Ich włókno stworzone z poliamidu oraz poliesteru pozwala skórze oddychać. W zależności od tego jaką posiadają grubość, takie są ich funkcje kryjące. Powyżej 80 den są już praktycznie całkowicie kryjące.

3. Rajstopy bawełniane są dość mocno kryjące. Naturalne włókno pozwala skórze oddychać, są wygodne i miękkie. Świetnie sprawdzą się w mroźne dni. Najczęściej jednak z tego rodzaju korzystają dzieci.

4. Rajstopy ażurowe w najpopularniejszej wersji to oczywiście kabaretki. Są bardzo seksowne i świetnie sprawdzają się w ciepłe dni. Mężczyźni uwielbiają oglądać nas w kabaretkach! Ciężko je zaciągnąć, a więc są też dość praktyczne. Ażurowe, kwiatowe wzory powinny się spodobać nawet romantyczce.

5. Rajstopy wzorzyste są ciągle modne. Najlepiej komponują się z prostą, jednokolorową sukienką. Wzory mogą być po boku, lub na całych rajstopach, jedno lub wielo kolorowe. Fantazja projektantów nie zna granic.

Oprócz typów rajstop warto również zwracać uwagę na to jaką mają grubość w den (denier). To oznaczenie mówi nam o tym jaką wagę ma przędza w gramach dla standardowej długości włókna. Warto również zwracać uwagę czy rajstopy, które kupujemy mają klin, oraz czy posiadają wzmocnienia na palcach i części majteczkowej. Te bez wzmocnień na palcach będą nadawały się do butów, które mają częściowo odkryte palce. Klin natomiast rzadko kiedy ma wśród nas zwolenniczki. Podsumowując rajstopy teraz możemy nosić praktycznie do ze wszystkim, mogą być dopełnieniem stroju, albo wręcz przeciwnie – jego głównym elementem.