Pantalony

bielizna PantalonyPantalony, kto z nas nie pamięta tego klasycznego rodzaju bielizny. Wyglądały one jak nieco workowate spodenki, najczęściej sięgające do kolan. Pantalony zwyczajowo nazywane były jako „bloomers”, właśnie od jej nazwiska. Miały one sprawiać, że kobieta mimo posiadania krótszej sukienki zachowywała swoją skromność, poprzez okrycie nóg. Najczęściej więc takie luźne majtko - spodnie wystawały spod sukni.


Pantalony, kto z nas nie pamięta tego klasycznego rodzaju bielizny. Wyglądały one jak nieco workowate spodenki, najczęściej sięgające do kolan. Początkowe wersje sięgały aż do kostek i były zwężane, zakończone mankietem. Pierwsza para wymyślona została przez Elizabeth Smith Miller z Nowego Jorku, oraz Fabrizia Flynn, żonę włoskiego ambasadora. Spopularyzowane były jednak przez znaną działaczkę na rzecz praw kobiet Amelia Bloomer, w 1850 roku. Pantalony zwyczajowo nazywane były jako „bloomers”, właśnie od jej nazwiska. Miały one sprawiać, że kobieta mimo posiadania krótszej sukienki zachowywała swoją skromność, poprzez okrycie nóg. Najczęściej więc takie luźne majtko - spodnie wystawały spod sukni. Przez dłuższy czas były one wyśmiewane w gazetach i kpiono z kobiet, które je nosiły. Okazywały się wręcz niezbędne w połączeniu z krynolinowymi sukniami. Początkowo wyglądały jak dwie nogawki łączone ze sobą w kroku za pomocą sznureczków lub guziczków. Z czasem dopiero stanowiły jedną całość, łącznie ze szwem w kroku. Pantalony ułatwiały również życie kobietom, które uprawiały sporty jak na przykład jazda konna czy rowerowa. A pamiętajmy, że były to czasy, kiedy nawet kurtyzany nie pokazywały się na występach nago, tylko obowiązkowo w takich „spodenkach”. Wykonywane były z lnu, bawełny lub płótna, a niektóre, szczególnie późniejsze wersje ozdabiane były koronkami. Po pewnym czasie przestały odgrywać role tylko i wyłącznie bielizny, stały się popularnym strojem do ćwiczeń fizycznych i taktowane jak dzisiejsze legginsy. Pod nie zakładane były pończochy. Dzisiaj pantalony nie są zbyt popularne, żeby nie powiedzieć, że wcale. Ta część bielizny uznawana jest za staromodną i niepotrzebną. Z czasem obyczaje tak się rozluźniły, że kobiety nosząc nawet krótkie spódnice nie muszą już przysłaniać nóg, co więcej w modzie są ultrakrótkie szorty i nie budzą już zgorszenia. Większość kobiet uważa, że to część bielizny brzydka i niepraktyczna. Jednak w pewnych obszarach, ten tradycyjny fragment ubioru pozostał, chociażby w lolita fashion. Ten styl przywiązany jest do tradycyjnego wizerunku kobiety ubranej w: suknie z krynoliną, halek, pantalonów, kapeluszy, spódnic na tiulu itp. Kobiet jednak noszących się w taki sposób pozostało naprawdę niewiele i dlatego uważa się je za ubiór historyczny, chociaż moda toczy się kołem, więc kto wie czy znów nie wejdą do jej kanonu?

  • Pantalony

  • ArtykułHistoria 2010-08-18 08:00:00
   • Pantalony | OBieliznie.pl

    Osoby nie znające się kompletnie na bieliźnie mogą uważać, że pantalony to jedynie żartobliwe określenie na kalesony lub w ogóle nieistniejący rodzaj bielizny. W rzeczywistości jest to jeden z pierwszych rodzajów bielizny jaki w ogolę powstał i być może bez nich nie doszlibyśmy do tak nowoczesnej bielizny jaką oferują nam sklepy bieliźniarskie.