Halka

bielizna HalkaHalka to rodzaj bielizny, który wkłada się pod spódnicę lub sukienkę, aby nie ocierała nas na szwach, aby zachować skromność w razie gdyby się podwinęła, oraz nadać porządny kształt odzieży wierzchniej. Dodatkowa warstwa sprawiała również, że było nam cieplej. Halka mogła być pełna, przypominała wtedy delikatną sukienkę, sięgała od ramion do kolan, bądź dłużej.


Halka to rodzaj bielizny, który wkłada się pod spódnicę lub sukienkę, aby nie ocierała nas na szwach, aby zachować skromność w razie gdyby się podwinęła, oraz nadać porządny kształt odzieży wierzchniej. Dodatkowa warstwa sprawiała również, że było nam cieplej. Halka mogła być pełna, przypominała wtedy delikatną sukienkę, sięgała od ramion do kolan, bądź dłużej.

Druga postać to półhalka, która sięgała od pasa w dół. Pierwszy rodzaj nadawał się idealnie pod suknie, drugi natomiast pod spódnice.

Obecnie mamy do wyboru jeszcze jeden rodzaj halko-szorty, które pełnią tą samą funkcje, ale posiadają nogawki i mogą być zakładane również pod spodnie. Materiał z którego wykonana jest najczęściej halka to gładka satyna. Miało to swój określony cel, dzięki temu wierzchnia warstwa nie podwaja się do góry. Elegantsze modele są wykańczane koronkami. Długość halki zależała często od aktualnej mody, kiedy skracano sukienki i spódnice również halka stawała się krótsza. W późniejszym okresie nosiło się raczej proste halki, ale w czasach kiedy modne były pasy, gorsety i rozłożyste suknie halki składały się z kilku warstw na przykład krynoliny, tafty, organdyny, szyfonu. Sprawiały, że nasza spódnica czy suknia stawała się jeszcze bardziej kontrastująca z naszą wąską talią. Czym więcej odstawała od ciała i podnosiła nasz strój tym lepiej. Kiedy do mody zaczęły wchodzić węższe modele spódnic, taka bielizna pod stawała się nie potrzebna. Tak więc halka przechodziła wzloty i upadki, od bycia super modną aż do niebytu. W drugiej połowie XX wieku bielizna ta stała się przeżytkiem, aż po dzień dzisiejszy. Współczesne spódnice i sukienki rzadko potrzebują dodatku w postaci halki. Jednak nie da się jej zupełnie skreślić, bo za sprawą subkultury gothic i lolita przeżywa swój mały renesans, więc może kiedyś powróci do mody. Wcale byśmy się nie zdziwili, ponieważ halka już nie raz wybroniła się przed zapomnieniem.