Gorset zdrowotny

bielizna Gorset zdrowotnyGorset zdrowotny (ortopedyczny) – jest noszony przy schorzeniach kręgosłupa, w przeciwieństwie do innych nie spełnia funkcji estetycznej. Takie modele są zazwyczaj dopasowywane przez lekarzy i zalecane dla odpowiednich chorób.


Jak może pamiętacie początkowo gorset niewiele miał wspólnego z funkcjami zdrowotnymi. Moda sprawiła, że ściskanie ciała do granic możliwości, stało się szczytem estetyki. Konsekwencje tego były fatalne, stalowa klatka sprawiała, że kobiety nie mogły swobodnie oddychać, omdlewały, a ich narządy wewnętrzne były tak mocno zgniecione, że często dochodziło do krwotoków wewnętrznych. Jednak te mniej rygorystyczne gorsety miały przynajmniej jedną pozytywną funkcję – stabilizowały kręgosłup. Współczesna medycyna wykorzystuje wciąż gorset aby radzić sobie z niektórymi wadami postawy. W przeciwieństwie do brutalnej ortopedii, która była stosowana kiedyś współczesne gorsety nie są pancerzem, który mógł by zrodzić więcej krzywdy niż pożytku. Nowoczesna technologia sprawia, że gorset zdrowotny jest obecnie lekki, wygodniejszy i przewiewny. Nadal w jego budowie używa się stelaży do usztywnienia kręgosłupa, bo bez tego rehabilitacja nie była by możliwa, jednak nie kształtują one sylwetki, poprzez ściśnięcie ciała. Schorzenia jakie się leczy poprzez zastosowanie gorsetu to przede wszystkim skolioza, czyli skrzywienie kręgosłupa. Gorset ortopedyczny występuje w różnych modelach, oto najczęściej występujące:

1. Gorset Milwaukee – jest to długi gorset, który ciągnie się od szyi do miednicy, jego konstrukcja posiada plastikowy pas, oraz pierścień wokół szyi. Cała konstrukcja połączona jest za pomocą metalowych prętów. Posiada nakładki, które zapobiegają postępowaniu wady. Za jego pomocą leczy się skrzywienia w odcinku piersiowym.

2. CTLSO (ang. CervicoThoracoLumboSacral) – stosuje się go w skrzywieniach, których szczyt znajduje się w górnym odcinku piersiowym.

3. TLSO (ang. Thoracolumbosacral orthosis) – pokrywa on ciało aż od pach do bioder i leczy skrzywienia, których szczyt znajduje się poniżej 8 kręgu, lub na nim.

4. Gorset Boston – sięga od podstawy piersi aż do miednicy, przód jest lekko wydłużony w porównaniu do tyłu. Posiada z przodu zapięcia. Jest on bardzo dyskretny w porównaniu z innymi gorsetami i pozwala na swobodę ruchu.

5. Gorset dynamiczny (SpineCor, DCB – Dynamic Corrective Brace) – jest to gorset, który ułatwia swobodny ruch i normalną aktywność fizyczną. Jest zbudowany z dwóch części: z opasek które go trzymają na ciele oraz z bolera i taśm korekcyjnych, które korygują wadę. Nie przypomina wyglądem klasycznego gorsetu

6. Gorset Charleston – jako jeden z niewielu noszony jest tylko w nocy, powodując hiperkorekcję skrzywienia przez 8 godzin dziennie.

Jednak współczesna medycyna zaleca nie tylko gorset ortopedyczny, ale również aktywność fizyczną, która jest bardzo ważna w okresie rehabilitacji. Te dwa narzędzia – gorset ortopedyczny i ćwiczenia korekcyjne dopiero razem działają dużo skuteczniej.