Gorset

bielizna GorsetGorset jest połączeniem bielizny i odzieży wierzchniej. Ma formę przypominającą tubę, zwężaną na środku. Z przodu posiada zazwyczaj metalowe zapięcie zwane Busk. Każdy gorset posiada z tyłu sznurowanie, pozwalające na regulacje. Materiał, z którego uszyty jest gorset, opiera się na szkielecie składającym się zazwyczaj z metalowych prętów – zwanych fiszbinami. Są one ukształtowane w sposób anatomicznie pasujący do naszej sylwetki.


Gorset jest połączeniem bielizny i odzieży wierzchniej. Ma formę przypominającą tubę, zwężaną na środku. Z przodu posiada zazwyczaj metalowe zapięcie zwane Busk. Każdy gorset posiada z tyłu sznurowanie, pozwalające na regulacje. Materiał, z którego uszyty jest gorset, opiera się na szkielecie składającym się zazwyczaj z metalowych prętów – zwanych fiszbinami. Są one ukształtowane w sposób anatomicznie pasujący do naszej sylwetki. O kroju gorsetowym mówimy gdy dany model nie posiada ramiączek, z tyłu jest krótki (sięga dość nisko) i posiada sznurowanie. W takim sensie możemy mówić również o gorsecie jako stricte bieliźnie.

Historia gorsetu jest bardzo burzliwa, bowiem przez lata wytyczał kanony urody, pozostając w pewnym sensie narzędziem tortur dla kobiet. Najbardziej rygorystyczne wersje mogły nawet pozbawić kobietę życia, zgniatając tak mocno jej ograny, że prowadziło to do wewnętrznych krwotoków. Gorset miał za zadanie przede wszystkim wysmuklić talie, tak aby otrzymała pożądany kształt, utrzymać prosto sylwetkę, a niekiedy też podnieść biust. Ogólnie rzecz ujmująć korygował całą sylwetkę. W historii znamy zarówno gorsety damskie jak i męskie. Dzisiaj jednak gorset męski kojarzy się bardzo niejednoznacznie, z fetyszyzmem. Współcześnie samo słowo gorset zostało przez modę zapożyczone również do innych typów ubrań i bielizny. Szyciem oryginalnych gorsetów zajmowała się profesjonalna gorseciarka, były one bardzo modelujące, ponieważ zawierały stalowe fiszbiny. Pomimo tego, że ten typ bielizny był bardzo zwalczany przez feministki w trosce o zdrowie kobiet przetrwał do dziś. Co więcej możemy nie jako obserwować powrót jego popularności! Jednak gorset gorsetowi nie równy, dziś obserwujemy wiele ciekawych odmian, które nie zawsze mają dużo wspólnego z oryginałem.

Współcześnie gorsety nie muszą być dla nas już takie uciążliwe w noszeniu, często zamiast stalowych mamy plastikowe fiszbiny. Materiały z których najczęściej są wykonane to skóra, satyna, aksamitu, dużo rzadziej z bawełny. W tym ostatnim przypadku są to najczęściej bluzki gorsetowe, które swoim krojem nawiązują do prawdziwego gorsetu.