Bielizna nocna

bielizna Bielizna nocnaBielizna nocna to określenie na odzienie ubierane z przeznaczeniem do snu. Tą kategorią określamy piżamy, koszulki nocne, halki, body; zarówno damskie, jak i męskie. Najczęściej są to stroje wygodne i w zależności od pory roku mniej lub bardziej zabudowane. Materiały z których są wykonane są przeważnie naturalne, oddychające, jak bawełna czy wiskoza.


Bielizna nocna stanowi odrębną kategorię bielizny, w której skład wchodzą wszystkie elementy garderoby przeznaczonej do użytku podczas snu. O bieliźnie nocnej możemy mówić zarówno wtedy, kiedy mamy na myśli skąpe szorty i koszulkę na ramiączkach, haleczkę, zabudowaną piżamę, koszule nocną czy body, ponieważ w tej kategorii mieści się każdy rodzaj bielizny, który ubieramy do łóżka. Pierwsze wersje stroju nocnego występowały pod postacią długich tunik, zakrywających w nocy ciało przed chłodem, natomiast piżamy zostały wynalezione przez persów w XIX wieku. Aktualnie występuje wiele różnych rodzajów stroju nocnego, o różnym przeznaczeniu. Najczęściej, ze względu na swoje przeznaczenie, są to rzeczy luźniejsze, wykonywane z naturalnych materiałów, jak wiskoza czy bawełna, a w luksusowej wersji jedwab. Niekiedy bielizna nocna jest również wykonana z materiałów sztucznych jak tiul, satyna, czy syntetyczny szyfon, wtedy jednak może być też rozpatrywana w kategoriach erotycznych. Określenie to odnosi się zarówno do odzienia nocnego mężczyzn jak i kobiet. Może być to strój jednoczęściowy, lub składający się z większej ilości elementów.

Bielizna nocna ma wiele funkcji. Najważniejsza z nich to zachowanie higieny podczas snu, gdyż pochłania pot oraz inne wydzieliny naszego ciała. Ważna jest również jej funkcja ochronna, oraz zachowanie ciepłoty ciała w zimne wieczory. Obecnie bielizna nocna spełnia również funkcje estetyczne. Produkowana jest w wielu oryginalnych krojach i kolorach, ozdabiana często różnego rodzaju aplikacjami, kokardkami czy koronkami. Produkowane są również najczęściej odrębne kolekcje zimowe i letnie, które są bardziej lub mniej odkryte. Mężczyźni stosunkowo rzadziej noszą bieliznę nocną, decydując się często na spanie w samych majtkach lub bokserkach. Damska bielizna nocna jest natomiast bardzo popularna, szczególnie pod postacią wszelkich koszulek nocnych typu babydoll czy halek.