Artykuł Historia

2010-11-14

Historia pończoch

0

Noszenie pończoch w dzisiejszych czasach ma znaczenie przede wszystkim w dwóch aspektach: jako rodzaj bielizny erotycznej oraz chęć uzyskania większej wygody podczas noszenia spodni. Dojście do takiego etapu w historii pończoch wymagało jednak przejścia co najmniej kilku zmian, o których napisaliśmy w dzisiejszym artykule. Pierwsze pończochy pojawiły się już w XVI wieku w Hiszpanii. Było to co prawda dużo później niż pojawienie się pierwszych rajstop, aczkolwiek ujawnienie projektu pończoch rozpoczęło pewnego rodzaju rewolucję. Rajstopy te były robione ręcznie, a ich cechą szczególną były liczne ozdobne i kolorowe wstawki. Poważną rolę w rozpowszechnieniu tego wzoru odegrał Henryk VIII, który przejeżdżając przez Hiszpanię zabrał ze sobą jako prezent jedną z pierwszych par pończoch.

Historia ponczoch

Niezwykle ważna był także rok 1589, kiedy to angielski pastor William Lee wprowadził do użytku maszynę do produkcji pończoch. Popularne zaczęły być pończochy w różnych kolorach, wykonywane z jedwabiu i aksamitu. Maszyna natomiast wyglądała tak:

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Koleje wielkie zmiany w świecie pończoch nadeszły około 250 lat później. Stało się to w momencie, gdy długie skarpety zostały zastąpione dzisiejszymi skarpetkami. Nogi stały się obiektem zainteresowania mężczyzn, a kobiety zakładały przez to coraz krótsze spodnie. Nic nie zmieniło po drugiej wojnie światowej, kiedy to wynalezienie sztucznego jedwabiu znacznie wpłynęło na progres w sprzedaży i popularności pończoch.

Historia ponczoch

Jak nietrudno się domyślić, kolejnymi ważnymi punktami było wynalezienie przez firmę DuPont pierwszych na świecie włókien syntetycznych takich jak nylon w roku 1939 i lycra w roku 1959. Następnie przyszła doba pończoch wykonywanych z bardzo cienkich materiałów czyli tzw. 'przezroczystego jedwabiu'. Pończochy zaczęły wyglądem przypominać te z czasów dzisiejszych.

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

W dwudziestym pierwszym wieku tworzyć zaczyna się tak zwana trzecia generacja pończoch Celem jest stworzenie pończoch będących dla kobiet jak druga skóra. Pończochy z lycry 3D mają odznaczać się wysokim komfortem i dawać maksymalną swobodę ruchu w trakcie noszenia. Pończochy z lycry 3D wyglądają w ten sposób:

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Historia ponczoch

Komentarze [8]

  • "(...)a kobiety zakładały przez to coraz krótsze spodnie." Spodnie? I zdjęcie pięknych spódniczek? Pogubiłam się :(
  • 0
  • Nie ma to jak powrót do tradycji!!!!:)
   pończoszki pończoszki dodają kobiecośći
  • 2
  • PONCZOCHY ♥ najwspanialsza rzecz jaka mogla kiedykolwiek powstac :P z checia wracam na ten watek :D hihi :) a jak ! Ponczochy w mojej szafie musza byc zawsze! roznego rodzaju kroju i na kazda okazje ! :)
  • 20
  • I pomyśleć, że pończochy sa z nami już od XVI wieku i że w początkowym okresie noszone były przez mężczyzn :) Wprost trudno uwierzyć.
   Medal ode mnie dla twórcy pończoszek :) Pończoszki nylonowe to była wielka rewolucja w swiecie mody i każda kobieta musiała miec je w swojej garderobie.
  • 34
  • I to właśnie dzięki mężczyźnie :)
   Nie wyobrażam sobie, żeby założyć obcisłą sukienkę lub spódnicę mając pod spodem rajstopy odznaczające się pod nią... to okropne. Pończoszki mają w sobie coś, że dają poczucie kobiecości :) a to wspaniałe poczucie :))
  • 56
  • chyle czoła dla Stworzyciela PONCZOCH :) bez nich by sie moje funkcjonowanie nie obyło :) zawsze posiadam jakies w zaopatrzeniu! Jest taki wybor ze mozna przebierac i dopasowac sie do niemalze kazdego stylu! PONCZOCHY SA KOBIECE!
   SA PIEKNE!
   SA ESTETYCZNE!
   SA PRAKTYCZNE!
   SA WYGODNE!
   SA NAJLEPSZE! :)i tyle na ten temat z mojej strony:)
  • 25
  • Kocham pończochy. Te przedstawione powyżej są piękne
  • 6
  • Wielki ukłon w stronę twórcy pończoch :) Dobre samonośne pończoszki są dla mnie zbawienne, bo nie cierpię rajstop, które non stop mi się zsuwają, a grubsze uciskają i czasem ograniczają... za to przy pończochach luz blues :) polecam :)
  • 32