Artykuł Zdrowie

2011-11-26

Higiena intymna w czasie ciąży

0

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu każdej kobiety, który czasem też obfituje w wiele niespodzianek. Nasz organizm przechodzi ogromne zmiany kiedy płód dojrzewa, a w ostatnich trymestrach przygotowuje się do porodu. To okres w którym higiena ma niebagatelne znaczenie. Wszelkie infekcje podczas ciąży powinny zostać jak najszybciej zaleczone, ponadto nie każde preparaty nadają się dla przyszłych mam. Higiena intymna w czasie ciąży jest istotna z powodu zdrowia kobiety, ale też dziecka, które ma przyjść na świat. Nie leczone stany zapalne mogą powodować przedwczesny poród, lub mieć zły wpływ na rozwój naszego malucha.

 • Higiena intymna w czasie ciąży

Najważniejszą kwestią jest mycie i pielęgnacja naszych miejsc intymnych. Jedną z istotnych zmian zachodzących w naszym organizmie, to obniżenie pH w pochwie z kwaśnego na bardziej zasadowe. Jak już pisaliśmy we wcześniejszym artykule kwaśne środowisko w pochwie jest naturalną barierą dla bakterii. Kiedy zmienia się na zasadowe, „otwierają się wrota” dla wszelakich bakterii. Warto więc wspomagać naszą florę, na kilka sposobów. Najważniejszym jest używanie podczas kąpieli specjalnych preparatów przeznaczonych do higieny intymnej o kwaśnym pH. Kolejną rzeczą jest regularne stosowanie probiotyku, można wybrać wersje do ustną, lub dopochwową. Można również stosować żel ochronny z kwasem mlekowym do miejsc intymnych. Będzie on strażnikiem przed wszelkimi infekcjami. Jeżeli pomimo dbania o higienę pojawią się jakieś objawy: swędzenie, upławy, nieprzyjemny zapach, zaczerwienienie to należy się natychmiast zgłosić do ginekologa.

Również po kąpieli należy odpowiednio dbać o nasze miejsca intymne. Ważne aby posiadać oddzielny ręcznik do miejsc intymnych, który należy często zmieniać i dbać o to aby nie pozostawał długo wilgotny. Ważny jest również sposób w jaki się wycieramy – zawsze od przodu do tyłu, tak aby nie przenosić bakterii z okolic odbytu do pochwy.

Kolejna sprawa to bielizna. Powinna być niezbyt obcisła i bardzo przewiewna, najlepiej z naturalnych materiałów, jak: jedwab, włókno bambusowe, bawełna, ewentualnie wiskoza. Podczas ciąży stawiajmy raczej na bieliznę o klasycznym fasonie, a wystrzegajmy się stringów, lub szorto-stringów. Mogą one powodować podrażnienia, a ponadto sprzyjają rozwojowi infekcji. Na noc zakładajmy bardzo luźną bieliznę. Ważna jest również kwestia ubrań, w tym okresie nie warto nosić bardzo obcisłych spodni. Jeżeli nosimy legginsy, to wybierajmy te z bawełny lub wiskozy, w nich nasze ciało będzie swobodnie oddychać. Jeżeli nosimy wkładki, pamiętajmy aby wymieniać je jak najczęściej.

Odpowiednia higiena intymna w czasie ciąży sprawia, że ryzyko różnych chorób spada do minimum. Odpowiednie dbanie o siebie to naprawdę podstawa, kiedy chcemy zachować swoje zdrowie i naszego maluszka. Mamy nadzieje, że nasze rady sprawią, że będzie to najlepszy okres w waszym życiu.

Komentarze [6]

  • wh0cd290357 anafranil price prozac online
  • 0
  • wh0cd4889902 Medrol Price neurontin canada
  • 0
  • Trudno wypowiadać mi się w tym temacie, gdyż nie jestem jeszcze matką, ale tyle słyszę o odżywianiu się i dbaniu o swoje ciało w czasie ciąży, więc będę przynajmniej przygotowana na przyszłość. :)
  • 0
  • Ostatnio czytałam artykuł o Chinkach, które ekstremalnie przeżywają higienę w czasie ciąży, mają zakaz kąpieli i wstawania z łóżka, wszystkiego ; ) To przez tradycję, bo przed wiekami było dużo trudniej "zdrowo" przejść przez ciążę, teraz to zostało jako zabobony
  • 0
  • Niby takie proste zasady a ile kobiet nawet tego nie przestrzega.
  • 0
  • Za moich czasów kobiety rzadko słyszały coś o higienie w czasie ciąży. Teraz na szczęście świadomość jest dużo wyższa i powikłań na szczęście mniej.
  • 0