Artykuł Zdrowie

2011-11-25

Higiena intymna: prawidłowa higiena a nasze zdrowie intymne

0

Tematem o którym będziemy dzisiaj pisać, jest wpływ higieny na nasze zdrowie intymne. Aby jednak było to możliwe, najpierw musimy bliżej się przyjrzeć samemu pojęciu „higiena”. Higiena oznacza naukę poświęconą temu jaki wpływ ma środowisko zewnętrzne na organizm człowieka oraz jego zdrowie, oraz tym jakie reakcje może wywoływać. Higiena ma w tym znaczeniu być unikaniem czynników niekorzystnych, a zarazem sprzyjanie tym czynnikom, które są dla nas korzystne. To pojęcie w oczywisty sposób odnosi się również do higieny osobistej, jak również intymnej, która nas interesuje.

 • Higiena intymna: prawidłowa higiena a nasze zdrowie intymne

Najpierw należało by zacząć od tego co nam szkodzi, aby móc oczywiście się tego wystrzegać.. Do takich rzeczy należy przede wszystkim kwestia pielęgnacji naszych miejsc intymnych, oraz utrzymania ich w czystości. Szczególnie to drugie jest ważne, ponieważ brud sprzyja namnożeniu się bakterii, które jak wiecie są szkodliwe. W dalszej części artykułu napiszemy również o skutkach braku higieny.

Zarówno mężczyźni jak i kobiety powinni myć swoje miejsca intymne regularnie. Kobiety powinny robić to przynajmniej dwa razy dziennie. Jednak samo mycie nie wystarcza, trzeba do tego użyć odpowiednich środków, które będą delikatne, nie będą podrażniać i pozwolą zachować naturalne, kwaśne pH. Wydaje nam się, że większość z Was doskonale zdaje sobie z tego sprawę i nasze wskazówki w tej kwestii mogą być zbędne, jednak wciąż pozostaje to problemem w społeczeństwie. Nie wiemy, czy to kwestia pokutującego powiedzenia „częste mycie, skraca życie”, czy może wynika to z uwarunkowań kulturowych, czy zwykłego lenistwa. Problem dotyczy zarówno starszych jak i młodszych. W tej grupie drugiej, odpowiedzialność spoczywa na rodzicach, którzy powinni w odpowiedni sposób zachęcić do odpowiedniej higieny intymnej. Ważna jest również rozmowa, tak aby ten temat nie był tabu, a młodzież nie wstydziła pytać i otrzymywać konkretnych odpowiedzi.

Kolejną istotną kwestią jest bielizna. Powinniśmy zawsze nosić świeżą, a więc należy ją zmieniać codziennie, lub nawet częściej ( np. jeżeli nie używamy wkładek higienicznych, a przed nami bardzo aktywny dzień). Niby zwykły banał, a jednak wciąż są osoby, które nie przestrzegają tej zasady. Najczęstszą przyczyną jest używanie wkładek, które sprawiają, że często zapominamy, że bieliznę też należy zmieniać.

Drugim powodem może być niechęć do regularnego prania bielizny, lub złe nawyki. Jednak żadne z powyższych nie ma usprawiedliwień, noszenie brudnej bielizny ma poważne konsekwencje natury zdrowotnej, jak np. stany zapalne pochwy. Ważne jest również aby na noc zakładać świeżą bieliznę, lub w ogóle z niej rezygnować. To jednak nie jedyne co w kwestii bielizny należy wiedzieć, ważne jest również to jakiej bielizny używamy, czy jest z naturalnych włókien, czy jest wygodna i przewiewna. Więcej o sprawach bielizny a higieny dowiecie się w innych naszych artykułach.

Omawiając tą kwestie musimy również wspomnieć o wszelkich artykułach higienicznych – podpaskach, tamponach i wkładkach, które należy zmieniać przynajmniej co cztery godziny.

Dla naszej higieny intymnej ważne są również kwestie związane seksem. Tak, tak, wiemy, większość z nas traci głowę, gdy dochodzi do takiego obrotu sprawy. Jednak i tutaj należy być ostrożnym i troskliwym dla naszego ciała. Pierwsza i chyba najważniejsza rzecz to bezpieczeństwo podczas uprawiania seksu. Jeżeli nie posiadamy stałego partnera, to powinniśmy zawsze używać prezerwatyw. To zabezpiecza przed większością chorób, przenoszonych drogą płciową. Kolejną sprawą jest używanie lubrykantów, ponieważ środowisko w naszej pochwie jest wyjątkowo delikatne, powinniśmy używać tylko sprawdzonych produktów. Zamiast do sexshopu po chiński żel, który potrafi zdziałać cuda, lepiej wybrać się do apteki! Wtedy mamy pewność, że po stosunku pozostaną tylko miłe wspomnienia, a nie swędzenie i pieczenie. Oczywiście dla naszej higieny intymnej i tutaj jest ważne aby dbać o czystość. Po każdym stosunku (i przed też najlepiej) musimy się umyć. Może to zabrzmi co najmniej dziwnie, ale warto również się wysikać. Nasz mocz w naturalny sposób wypłukuje niebezpieczne bakterie.

Ostatnią kwestią ważną dla naszej higieny intymnej jest ostrożność, jak i regularne badania ginekologiczne. Powinniśmy kontrolować wszelkie zmiany w naszym organizmie. Szczególnie powinno nas niepokoić, gdy zmienia się nasz śluz, wydobywa się niepokojący zapach, lub czujemy dyskomfort. To nie jedyne co powinno zwrócić naszą uwagę, nieregularne miesiączki czy mocne bóle podbrzusza to również sygnał alarmowy. Jednak całym katalogiem chorób związanych z miejscami intymnymi zajmiemy się w kolejnym artykule.

 • Higiena intymna: prawidłowa higiena a nasze zdrowie intymne

Na koniec mamy również dla Was kilka praktycznych wskazówek:

1. Regularnie wykonuj wszystkie badania kontrolne związane z miejscami intymnymi: cytologie, USG podbrzusza, wymaz itp.

2. Zawsze kiedy korzystasz z publicznej toalety zabezpiecz deskę, lub po prostu nie siadaj na niej. Nie przestrzegając tego możesz łatwo zarazić się różnymi chorobami.

3. Do higieny intymnej używaj tylko produktów atestowanych i najlepiej aptecznych, bądź z certyfikatem eco. Jeżeli jesteś alergiczną unikaj tych produktów z kompozycjami zapachowymi.

4. Zawsze przed pierwszym użyciem pierz bieliznę, w końcu nigdy nie wiadomo, kto ją wcześniej dotykał, czy przymierzał.

5. Gdy korzystasz z basenu staraj się używać probiotyków dopochwowych, lub specjalnych żeli.

6. Zawsze wycieraj się i podmywaj od przodu, do tyłu.

7. Nie używaj podczas seksu gadżetów, które mogły by być brudne. Swoje „zabawki” zawsze dokładnie myj po.

8. Nie płukaj nigdy swojej pochwy dziwnymi substancjami, oraz nie wierz nigdy wszystkim niesprawdzonym radom, które są rozpowszechniane w Internecie ;). Ponadto gdy masz problem natury intymnej, zawsze najpierw zasięgnij rady eksperta - czyli lekarza.

 

Komentarze [3]

  • wh0cd703632 retin-a avalide anafranil sale
  • 0
  • Joanna26, też tak mam, zwłaszcza ze strojami kąpielowymi, które są mierzone, fu!
  • 0
  • Bielizna kupiona w sklepie choć nowa zawsze wydawała mi się brudna już od dziecka, dopóki była nie wyprana to jej na siebie nie włożyłam. Mama mówiła,że mam na tym punkcie jakąś fobię a teraz sama robi dokładnie tak jak ja ;)
  • 0