Artykuł Zdrowie

2011-11-28

Choroby wywołane nieodpowiednią higieną

0

Nieodpowiednia higiena może mieć poważne skutki. Zaniedbanie, szczególnie w podstawowych obszarach, jak czystość bielizny i naszych miejsc intymnych może prowadzić do poważnych kłopotów zdrowotnych. Większość z opisanych tutaj przez nas chorób może być wywołane poprzez zbyt rzadkie podmywanie miejsc intymnych, noszenie zbyt obcisłej bielizny lub z materiałów syntetycznych, zbyt rzadkie zmienianie bielizny, używanie środków które zmieniają pH z kwaśnego na zasadowe, podrażnienie poprzez mechaniczne urazy. Warto poznać te najczęściej spotykane choroby, ku przestrodze, ale również po to aby szybko je rozpoznawać.

  • Choroby wywołane nieodpowiednią higieną

1. Grzybica pochwy (zwana też drożdżycą) – wywołana przez candida. Jest chorobą, której sprzyja ciepłe i wilgotne środowisko, a więc takie jakie stwarzają majtki z syntetycznych, nieprzepuszczających powietrza materiałów. Sprzyja jej również noszenie obcisłych spodni, oraz bielizny i siedzący tryb życia.

Objawy: świąd, pieczenie, jasne i gęste upławy, o charakterystycznym zapachu drożdży. Choroba lubi nawracać, a nie leczona może mieć poważne konsekwencje. Oprócz odpowiednich leków ważne jest przyjmowanie probiotyków i odpowiednia higiena.

2. Stan zapalny w pochwie i szyjce macicy – jest wywołany poprzez namnożenie się bakterii, wirusy. Długo nie leczone stany zapalne szyjki macicy mogą prowadzić do poważnych chorób, w tym bezpłodności. Nie leczone zapalenie z szyjki może się rozprzestrzenić na macicę.

Objawy: są nieco podobne jak przy grzybicy – swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie miejsc intymnych. Podstawową różnicą jest wydzielina, która zazwyczaj jest szarawa i różni się zapachem. O zapaleniu może również świadczyć krwawienie pomiędzy miesiączkami czy ból podczas stosunku. Należy skonsultować się z ginekologiem, zaleci on specjalne leczenie. Warto również przyjmować probiotyki i należy dbać o higienę.

Zakażenie grzybami oraz bakteriami może również występować równocześnie, dając objawy podobne do jednej i drugiej choroby.

3. Wirusy przenoszone drogą płciową – najczęściej spotykane to opryszczka narządów płciowych, rzęsistkowica oraz chlamydioza. Ponieważ można nimi się zarazić poprzez bezpośredni kontakt płciowy kwestią higieny będzie tutaj unikanie ryzykownych zachowań – seksu z nieznajomymi, bez prezerwatywy. To jednak nie jedyna droga zakażenia – można również poprzez kontakt z naszych miejsc intymnych z przedmiotami zarażonej osoby, jak np. ręcznik.

Objawy: każda z chorób ma specyficzne, różniące się od siebie objawy. Zaniepokoić cię powinna niespecyficzna wydzielina z pochwy, która ma dziwny zapach, jest zbyt gęsta pienista, lub rzadka, pieczenie świąd, podrażnienie, pęcherzyki, zaczerwienienie narządów płciowych. Należy natychmiast udać się do lekarza, leczyć powinien się również partner. Szczególnie niebezpieczne dla kobiet w ciąży.

4. Hemoroidy – powstają najczęściej w skutek nieodpowiedniej higieny okolic odbytu, lub noszenie zbyt obcisłej bielizny i ubrań. Sprzyja im również nieodpowiednia dieta, prowadząca do zaparć, oraz siedzący tryb życia.

Objawy: krwawienia z odbytu, świąd, pieczenie i silny ból. Należy udać się do lekarza.

Komentarze [1]

    • Niezła przestroga, wygląda okropnie. Czas zacząć uważać na zdrowie!
    • 0