Artykuł Bielizna

2010-04-10

Biustonosz

1

Biustonosze są jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najpopularniejszym rodzajem bielizny damskiej. Mogą być zaliczane zarówno do rodzajów bielizny erotycznej, jak i bielizny tradycyjnej. Postanowiliśmy przedstawić Wam kilkanaście istotnych faktów właśnie o tym rodzaju bielizny. Na wstępie zajmiemy się historią. Pierwsze wzmianki o biustonoszach można przyjmować na lata późnej starożytności, gdy rozgrywane były igrzyska olimpijskie w starożytnej Grecji. Bóle odczuwane przez kobiety podczas uprawiania najbardziej niebezpiecznych sportów olimpijskich z powodu ocierania się biustu zostały złagodzone właśnie wynalezieniem biustonosza. Odpowiadająca biustonoszowi z dzisiejszych czasów wersja została wymyślona o wiele lat później, bo dopiero w roku 1859 przez amerykańskiego projektanta Henry’ego Leshera. Wersja ulepszona, podzielona na tak zwany 'podtrzymywcz piersi' oraz majtki wynaleziona został około 100 lat później na potrzeby filmu 'The Otulaws'. Produkt ten całkowicie zrewolucjonizował rynek biustonoszy i pozostał najlepszym z zaproponowanych modeli biustonoszy aż do dziś...

Kolejną kwestią związaną z biustonoszami jest ich przydatność. Oto kilka podstawowych kwestii związanych z anatomią kobiet i biustonoszami :

 • biustonosze są najodpowiedniejszym lekiem na naciągające się nieustannie wraz z wiekiem więzadła, które są główną przyczyną rozciągania się piersi
 • zakładanie biustonoszy pomaga zastopować także znacznie rozciąganie się skóry piersi
 • biustonosze pomagają także zachowywać wspaniały kształt biustu i poprawiają jego jędrność

Poprawne dobieranie biustonosza jest kwestią bardzo ważną. Można równie dobrze korzystać z usług sklepowego bra-fittera – osoby mającej duże doświadczenie i przede wszystkim wykształcenie potwierdzone certyfikatami w zakresie prawidłowego doboru bielizny lub też skorzystać z elektronicznego bra-fittera. Znaleźli się oczywiście także uczeni, którzy stwierdzili, że piersi nie potrzebują wspierania ich biustonoszami i najlepiej będą się one rozwijały tak, jak stworzył je Bóg bez niczyjej pomocy. Tezy głosiły np. że wspomaganie piersi biustonoszami w gruncie rzeczy przyspiesza opadanie biustu i wzmaga atrofię mięśni piersiowych. Twierdzenia te nie zostały jednak potwierdzone jakimikolwiek badaniami, aczkolwiek pojawiły się nawet informacje, że niektóre badania biologiczne zaprzeczyły tezom stwierdzającym, że biustonosze nie powinny być noszone przez przedstawicielki płci piękne!

Komentarze [6]

  • Nie wyobrażam sobie szczerze mówiąc życia bez biustonoszy, sa wygodne, a piersi nie kołyszą się we wszystkie strony świata. :)
  • 0
  • super wynalazek ten biustonosz, tylko trzeba uważać na rozmiar i model, żeby nie zrobić swojemu ciału krzywdy!
  • 0
  • Unoszą piersi i poprawiają ich wygląd, przy tym sylwetka prezentuje się lepiej. Dlatego kiedy wychodzę z domu zawsze mam na sobie biustonosz, ale kiedy jestem w domu zazwyczaj zastępuję ten usztywniający czymś swobodniejszym, lub zwyczajnie sobie go daruję. Być może nie każdy mam dobrany idealnie dlatego lubię od niego "odetchnąć".
  • 51
  • Ja kocham biustonosze i nie wyobrazam sobie bez nich życia. Nigdy nie chodziłam bez biustonosza, własciwie zdejmuję go tylko do spania. Przez wiele lat chodziłam w źle dobranym biustonoszu i wiem, że to problem wielu pań (być może nawet tych 90%, o których pisze avikusia). Przeraża mnie ta liczba, bo przecież to straszny dyskomfort - wiem sama po sobie. Czuję się zupełnie inaczej teraz, kiedy już nosze biustonosz dopasowany do moich piersi. A przez wiele lat nosiłam tylko o jeden rozmiar mniejszy. Wiem, że są panie, które noszą biustonosze za małe nawet o 2-3 numery. Potrzeba nam edukacji w tej dziedzinie. Nie wiedziałam o elektronicznym bra-fitterze, dziękuję za tę informację.
  • 45
  • ja rowniez nie wyobrazam sobie zycia bez biustonosza :) wieksze piersi potrzebuja asekuracji :) hihi i wsparcia! zreszta bez biustonosza tez potrafie czasami chodzic ale nie na dluzsza mete ! i w dodatku tylko wtedy gdy moj ubior na to pozwala i sam w sobie podtrzymuje biust! Bardzo dobrze ze wymyslili takie cudo! Biustonosz to klasyk! i nie znam kobiety ktoraby chodzila wiecznie bez biustonosza to taka nasza kobieca ozdoba prawie jak bizuteria !;) dodaje nam pewnosci siebie pozwala dobrac do odpowiedniego typu ubioru i bielizna mozemy ukazywac swoj nastroj :) danego dnia ubieramy to jak sie czujemy! :) a co do doboru biustonosza to ekspedientki w sklepach niestety nie potrafia pomoc w doborze rozmiaru a jak wiadomo rozmiar rozmiarowi nie rowny ;) dlatego brafiterek online jak najbardziej polecam ! :) malo sie o tym mowi kobiety slyszac rozmiar miseczki E to mysla nie wiadomo o jakich rozmiarach a to obwod gra glowna role;)
  • 62
  • Ja osobiście nie wyobrażam sobie życia bez biustonosza, a już Paniom posiadających miseczki od dużego B wzwyż szalenie bym współczuła! Biustonosze dają nam taką cudowną wygodę, nie tylko przy uprawianiu sportu, ale także i na co dzień! Do tego są estetyczne i działają na wyobraźnię wtedy kiedy trzeba ;)
   A jeśli chodzi o dobór biustonosza to faktycznie jest z tym problem po dziś dzień, bo według statystyk aż 90% kobiet nosi złe rozmiary!! Dlatego uważam, że działalność brafiterek powinna być mocniej promowana, bo przecież od odpowiedniego rozmiaru również zależy nasze zdrowie!
  • 42