Artykuł Bielizna

2010-03-18

Bielizna

0

Specyfika słowa bielizna i jego szczegółowa definicja może dla wielu osób być problematyczna, wobec czego postanowiliśmy bardzo szczegółowo ją przybliżyć. Trzy klasyczne rodzaje bielizny z pewnością będą zaskoczeniem dla każdego z Was, nawet pomimo bardzo dobrej znajomości bielizny dzięki regularnemu zapoznawaniu się z artykułami zawartymi w naszym projekcie. Nie chodzi tutaj o podział np. na bieliznę ślubną czy też nocną. Wyróżnia się bowiem takie oto rodzaje klasyczne bielizny... :

 • bielizna osobista – najpopularniejszy rodzaj bielizny, noszony bezpośrednio pod innymi ubraniami na gołej skórze, większość osób wyróżnia tylko ten rodzaj bielizny jako jedyny i nie rozpoznaje pozostałych dwóch. Czasami w skład tej grupy bielizny zaliczana jest także bielizna zakładana niebezpośrednio pod inne ubrania jak np. t-shirt. Należy pamiętać, że także należy on do kategorii ubrania nazywanej bielizną.
 • bielizna stołowa – nazwa brzmi śmiesznie, ale tak wygląda profesjonalne i prawidłowe nazewnictwo nakryć tj. obrus, służących do przykrywania naszych stołów
 • bielizna pościelowa – tym razem bielizną określane jest wszystko to, co przekrywa kołdrę, czyli np. prześcieradło.Jak widać wszystkie wymienione elementy mają jedną wspólną cechę – przykrywania czegoś, co z przyczyn normatywnych powinno być przykryte. Definicja ta może wydawać się dziwna, aczkolwiek jest autorska i wyjaśnia to, co dla wielu osób mogło być niejasne.

Przyczyny, dla których noszona jest bielizną są w większości przypadków znane, aczkolwiek dla pewności je przypomnijmy :

 • ochrona ubrań nie będących bielizną przed różnego rodzaju zabrudzeniami naturalnymi (podobnie w przypadku bielizny pościelowej)
 • zapewnienie delikatnym narządom intymnym ciepła i ochrony
 • poczucie komfortu w miejscach intymnych

W przeszłości najczęściej była ona wykonywana z białego płótna, obecnie zastępowana jest kolorowymi materiałami o bardzo różnorodnej specyfice. Najczęściej są to jednak tkaniny typu bawełna, rzadziej spotykany jest trykot. W dawnych czasach najpopularniejszym rodzajem bielizny były kalesony, obecnie kompletnie wypierane przez szorty i bokserki. Z ciekawostek można jeszcze dodać, że przez wiele lat biustonosze nie były zaliczane do rodzaju bielizny ze względu na swoją budowę, aczkolwiek podstawowymi filarami bieliźniarskimi były obecnie kompletnie nieznane fortugały, krynoliny czy paniery. Co nie jest już tak nieoczywiste do bielizny zaliczane nie były przez wiele lat obrusy czy prześcieradła. Aż strach pomyśleć jaki wpływ na ustalenie nazewnictwa bieliźniarskiego może mieć Unia Europejska po tym, jak uznała ślimaka winniczka za... rybę. Ogólnie rzecz biorąc świat bielizny jest więc o wiele bardziej różnorodny niż mogłoby się wydawać. Zachęcamy serdecznie do zapoznawania się z naszymi artykułami z uwagi na to, że wiedza o najpopularniejszym rodzaju bielizny na świecie jest obecnie coraz bardziej zanikająca.

Komentarze [6]

  • mamy ogromne szczęście że żyjemy własnie w tych czasach, kiedy wybór bielizny jest przeogromny. :)
  • 0
  • khah, śmiesznie zestawiliście potrzeby noszenia bielizny ; )
  • 0
  • Bielizna :) pojecia roznorodne a slowo jedno :) choc wszystko zbiega sie do jednego tematu ! ze to cos jednak osobistego czego sie nie pozycza i uzytkuje sie to tylko i wylacznie w domku:) dlatego nic dziwnego ze obrusy czy serwety sa nazwane mianem bielizny stolowej :) teraz moze to okreslenie wyszlo z uzytkowania bo bielizne raczej kojarzymy z rzecza ktora zakrywa miejsca intymne :) kazdy ma swojego rodzaju bielizne ktora preferuje i chwali :) mimo zlych opinii o kalesonach znam wielu mezczyzn ktorzy sa w ich posiadaniu ! wkoncu zdrowko najwazniejsze a w zimny wieczor gdy nie posiada sie bielizny termicznej to kalesony moga swietnie ja zastepowac ;)
  • 20
  • Tak, bielizna pościelowa czy stołowa słyszałam od mojej babci często. I na obrusy, serwetki też mówiło się bielizna własnie. Dzisiaj odeszło to do lamusa. I dobrze chyba, że słowo bielizna jest zarezerwowana dziś tylko dla wąskiej grupy rzeczy. A patrząc na te dawne krynoliny, pantalony czy inne tego typu rzeczy widac, że już wówczas dbano bardzo o wygląd tego typu bielizny własnie.
  • 30
  • Moja babcia mówiła bielizna na obrusy :)
  • 0
  • No proszę, do tej pory nie wiedziałam, że nakrycia stołów określane są mianem bielizny, podobnie jak poszwy czy prześcieradła (bielizna pościelowa) :). Mi to słowo kojarzyło się przede wszystkim z czymś osobistym, co nosimy na co dzień.. apropo właśnie tej osobistej bielizny, to kalesony może nie są tak popularne jak kiedyś, ale nadal nieźle się mają i to nie tylko w posiadaniu Ferdka ze 'Świata według Kiepskich' ;) Piszcie jak najwięcej takich artykułów, bo jak widzę, można się natknąć na wiele ciekawostek :):)
  • 35