Artykuł Bielizna

2010-05-24

Bielizna ze sztucznego jedwabiu

0

Z pewnością mało kto z Was słyszał o czymś takim jak sztuczny jedwab. Innymi słowy tkaninę tę można nazwać rayonem – ta nazwa może mówić więcej przede wszystkim Paniom. W porównaniu chociażby do nylonu, o którym już w naszym projekcie pisaliśmy rayon jest równie zaawansowany konstrukcyjnie i stosunkowo często używany, lecz jak już wspomnieliśmy może nie być łatwy do wyobrażenia w rzeczywistości.

Rayon uznawany jest za bieliznę ekskluzywną. Produkowana z niego może być zarówno bielizna luksusowa jak i różnego rodzaju sukienki czy też bluzki. Prawdopodobnie w zamierzchłych czasach bielizna wytwarzana z rayonu uchodziła za bardzo niewygodną i po prostu używana była przez ludzi z niższych klas społecznych. Pierwsze wzmianki o samym rayonie miały miejsce już w roku 1924, a około 35 lat wcześniej znano już określenie 'sztuczny jedwab'. Produkcja rayonu ruszyła w tych czasach pełną parą, co najlepiej odzwierciedlają interesujące rodzaje rayonu znane już w tamtych czasach tj.

 • rayon celulozowy – uznawany za bardzo szczelny rodzaj rayonu, niepreferowany do produkcji bielizny ze względu na bardzo słabą przepuszczalność powietrza.

 • rayon wiskozowy – specjalistyczny rodzaj rayonu, który okazał się bardzo nieprzydatny poprzez bardzo łatwą podatność na różnego rodzaju uszkodzenia. Przykładowo nawet najmniejsza iskierka mogla zapalić włókna tej tkaniny.

 • rayon miedziawy – model, który nie zrobił furory ze względu na niezbyt atrakcyjny wygląd, choć właściwościami przypomina on jedwab.

W obecnej chwili wygoda noszenia rayonu jest bardzo wysoka, dzięki czemu produkowane są z niego nawet najbardziej ekskluzywne rodzaje bielizny osobistej. Wielką zaletą rayonu jest higroskopijność, czyli umiejętność pochłaniania wody. Z drugiej strony wiele kobiet uważa rayon za materiał nieodpowiedni do produkcji majtek ze względu na wyraźną łamliwość. Niemniej jednak bielizna ze sztucznego jedwabiu uważana jest za bardzo lekką i atrakcyjną dla kobiet, które lubią się wyróżniać.

A już w naszym kolejnym artykule przeczytacie wszystkie interesujące informacje na temat sposobów wytwarzania rayonu, jego specyfiki technicznej oraz inne ciekawostki dotyczące tego materiału. Zapewniamy, że rayon nie jest prosty w produkcji, a na wstępne potwierdzenie tych słów wystarczające powinno być stwierdzenie, że rayon jest bardziej zaawansowany produkcyjnie niż chociażby nylon.

Komentarze [6]

  • Niestety trudno wypowiedzieć mi się w kwestii rayonu, nie mam bieliznianej rzeczy z niego wykonanej. ;)
  • 0
  • "Rayon uznawany jest za BIELIZNĘ ekskluzywną." oj widać, że wciąż myślicie o bieliźnie, ale to jest chyba tylko materiał ; )
  • 0
  • akurat zakupilam droga bluzke z tego materialu i jest to tak cieniutkie ze az sie boja ja zakladac. i juz widze ze bedzie mi sie mechacic
  • 0
  • Nie zdawałam sobie sprawy, że historia rayonu sięga tam odległych czasów. Jego produkcja faktycznie nieco skomplikowana i dla laika trudna do zrozumienia. Nie zachwyca mnie ta tkanina - jest jakaś taka zimna, szorstka - choć być może to moje uprzedzenia nie poparte żadnymi dowodami.
  • 30
  • Rayon ciekawe pierwszy raz slysze taka nazwe :) i znajac zycie dzieki Wam jeszcze innych ciekawych rzeczy sie dowiem ! Nie widzialam produktu wykonanego w ten sposob wiec nie moge ocenic :) albo moze widzialam a nawet nie wiem ! Z tego co napisali ze jest elegancki i ekskluzywny i tego sie trzymam i czekam na zdjecia w niedalekiej przyszlosci! :)z checia obejrze i ocenie!
  • 23
  • Historia rayonu przypomina mi trochę historie jeansu :) Kiedyś też był on przeznaczony wyłącznie dla klasy robotniczej, by był tani i wytrzymały, a dziś jego ceny (w zależności od producenta) sięgają niebotycznych sum.
   W podobny sposób rayon wywindował do kategorii rzeczy ekskluzywnych i wróżę mu ładną przyszłość na tym poziomie. Może faktycznie nie nadaje się do produkcji majteczek, ale na jakieś sexowne haleczki.. jak najbardziej ;)
  • 27