Artykuł Bielizna

2010-01-04

Bielizna ognioodporna!

0

W rozumieniu większości bielizna to jedynie majtki , podkoszulki czy każda inna część ubioru zakładana bezpośrednio na skórę. Istnieją jednak niepopularne, specjalistyczne i bardzo drogie rodzaje bielizny profesjonalnej. Właśnie do tego gatunku możemy zaliczyć bieliznę ognioodporną. Aby zobrazować każdemu, że naprawdę jest to bielizna najwyższej klasy pokarzemy przykładowe ceny takich produktów :

 • ognioodporny t –shirt , cena ok. 250 - 500 złotych
 • ognioodporne kalesony, cena od 300 do 1000 złotych
 • ognioodporny golf do zakładania bezpośrednio na skórę, cena około 1000 – 1500 złotych

Jak doskonale widać, nie są to w żadnym wypadku zabawki dla dzieci. Konstrukcja takiej bielizny jest o wiele bardziej skomplikowana, niż mogłoby się to wydawać. Podstawą przy produkcji odzieży ognioodpornej są włókna aramidowe. Używane są one np. w kamizelkach kuloodpornych, lecz w zupełnie innej konsystencji. Charakterystycznym działaniem włókien aramidowych jest bowiem kruszenie pod wpływem bardzo wysokich temperatur, a nie topnienie. Aby lepiej zobrazować tę subtelną różnicę posłużymy się przykładem. Załóżmy, że znajdujemy się przez kilka sekund w pomieszczeniu, w którym wybuchł pożar. Wysokość temperatury w ogniu wzrosła więc do około 700 stopni Celsjusza. W przypadku posiadana na sobie koszulki bawełnianej lub wykonanej z innego tradycyjnego materiału nie mamy praktycznie żadnych szans na przeżycie. Bawełna w ciągu dosłownie 2 sekund ulegnie całkowitemu stopieniu, podobnie jak większość komórek naszej skory, a co gorsza ubranie przyklei się do naszego ciała i będziemy skazani na śmierć w pokoju objętym pożarem. Mając na sobie bieliznę ognioodporną mamy szanse na przeżycie, choć oczywiście bielizna nie służy do wchodzenia w ogień i zabawy w nim. Ma nam ona umożliwić normalne funkcjonowanie przez kilka pierwszych sekund w momencie, gdy znajdziemy się w ogniu. Włókna aramidowe nie rozpuszczą się i nie przykleją się do naszej skóry, lecz po kilku sekundach zaczną się kruszyć. Jest to nasz czas na ucieczkę z ognia. Jeżeli nam się nie powiedzie – nasze szanse zrównają się z szansami na przeżycie człowieka mającego na sobie koszulkę bawełnianą. Takie właściwości bielizny ognioodpornej posłużyły do tego, że jest ona noszona przez pracowników narażonych na działanie ognia na całym świecie. W Polsce ze względu na częste wybuchy metanu zaczęto wprowadzać tego typu bieliznę do kopalń górniczych. Każdy z górników otrzymał jeden komplet bielizny ognioodpornej za około 2 tysiące złotych. Jak się okazało największym minusem tego typu bielizny jest jej niewygodne noszenie. Jest ona stosunkowo ciężka i dość mocno przylega do ciała. Sprawdzana była także trwałość bielizny w warunkach ekstremalnych oraz to, czy można ją prać w tradycyjnych pralkach z normalną bielizną. Jak się jednak okazało nie było to dla większości górników istotne i zdecydowali się oni od razu przyjąć owe kamizelki. Trudno bowiem wyobrażać sobie, by wygoda miała decydować o losie życia lub śmierci w momencie, gdy bielizna ognioodporna mogłaby uratować komuś życie, a wybuchy metanu występują tak często jak nigdy wcześniej.

Komentarze [6]

  • brawo! to są prawdziwie potrzebne wynalazki, a nie to co pisaliście o NASA i majtkach, które nie śmierdzą przed miesiąc; )
  • 0
  • kurcze super :) zdrowie człowieka na pierwszym miejscu jakby nie patrzec :) Jak sie ma zdrowie ma sie wszystko bez tego nie ma nic :) ognioodporne rzeczy rewelacja ! pomyslec ile mozna zdrowia na tym zaoszczedzic ! :) albo uratowac nawet wlasne zycie :) jest wiele rodzajow pracy w ktorych mamy do czynienia z ogniem! wiec warto byloby zaopatrzyc sie w taka bielizne i miec zawsze jakas asekuracje ! jestem pod ogromnym wrazeniem i ciesze sie niesamowicie ze swiat jak i zycie idzie tak szybko do przodu pomagajac niby malym elementem bo bielizna w wielu dziedzinach zycia! :) SUPER INNOWACJA ! SUPER ALTERNATYWA NA PRZYSZLOSC! :) BRAWOOO!
  • 22
  • Taka bielizna idealna jest dla strażaków właśnie. Ceny jej są porażające jednak. Nie widziałam nigdy tkaniny, z której jest wykonana. Osobom narażonym na działanie ognia jest ona jednak niezbędna bo leczenie późniejszych oparzeń jest bardzo ciężkie.
  • 29
  • Ognioodporna bielizna super!!!Szczególnie dla strażaków.Popieram
  • 2
  • Słyszałam o takiej bieliźnie, ale nie znam nikogo wśród moich znajomych kto by takiej używał. Pomijając oczywiście strażaków, górników itp. ale to trzeba zaliczyć pod wymóg z pracy.
  • 3
  • Otóż to, nie ma nic ważniejszego niż zdrowie i życie.. A również wiadomo, że lepiej zapobiegać niż leczyć, z tym że w tym przypadku na leczenie było by za późno. Z ogniem nie ma żartów, a w połączeniu z czynnikami niezależnymi od nas (podatność materiałów z których wykonany jest ubiór na działanie extremalnie wysokiej temperatury) daje niestety straszliwe skutki. Dobrze, że ktoś stworzył taki rodzaj bielizny, która zapewne już nie jednej osobie pomogła wyjść z takiej opresji. Co prawda ceny są wysokie, ale warto zainwestować w to, jeśli jesteśmy narażeni na takie ogniowe niebezpieczeństwo. Przezorny zawsze zabezpieczony - święta prawda!!
  • 59