Artykuł Bielizna

2010-01-03

Bielizna nocna

0

Bielizna nocna ma niebagatelny wpływ na jakość snu, który jak powszechnie wiadomo jest bardzo istotnym okresem dla fizjologii naszego organizmu. Powinniśmy wobec tego zadbać o wybranie odpowiadającemu naszej fizjologii i warunkom do spania bieliznę nocną. Powinna ona być wygodna i zarazem przyjemna w użytkowaniu. Ta kininy, z których wykonana jest nocna bielizna damska i męska są podobne – mają one za zadanie przepuszczać dużą ilość powietrza, nie powodować żadnych podrażnień na skórze, nie przylegać do niej przesadnie oraz być mile w dotyku. Na pewno nikomu nie spałoby się przyjemni chociażby w lateksie czy ubraniu z kory, więc od razu wykluczajmy takie eksperymenty przy doborze bielizny nocnej (także pojawiają się one w sklepach !). Najlepszym materiałem jest czysta bawełna, ewentualnie z domieszką elastenu. Kolejnym punktem, który powinna spełniać bielizna nocna jest brak jakichkolwiek zapiec czy suwaków. Oczywiście spowodowane jest to względami oczywistymi, takimi jak możliwość zadraśnięcia się w trakcie snu czy nawet uduszenie spowodowane nieprawidłowym ułożeniem się długiego suwaka na szyi. Należy pamiętać także o tym, aby dobierać rodzaj bielizny nocnej do temperatury panującej w pomieszczeniach. Pomijamy takie oczywistości jak możliwość zakładania skarpet narciarskich przy temperaturze rzędu 25 stopni. Pamiętajmy przede wszystkim o tym, że optymalna temperatura do spania to ok. 18 stopni Celsjusza, czyli można by powiedzieć, że niezbyt ciepło. W takiej optymalnej temperaturze doradzane jest zakładane tradycyjnych, bawełnianych piżam dwuczęściowych. Jeżeli natomiast temperatura spada poniżej 15 stopni – doradzane jest zakładanie grubszych piżam frotte lub dokładanie do tradycyjnych pidżam np. skarpet do spania. Analogicznie – gdy temperatura wzrasta powyżej 22 stopni Celsjusza (co niestety nie jest zbyt zdrowe dla organizmu) powinniśmy zdjąć z siebie część bielizny nocnej, a Panie mogą zdecydować się na założenie przewiewnych koszulek nocnych wraz ze stringami. Żadnego problemu z wyborem nie mają natomiast osoby, które... śpią nago. Czy takie postępowanie jest zdrowe – odpowiedź na to pytanie z pewnością jest dyskusyjna.

Bielizna nocna jak każdy inny rodzaj bielizny jest zupełnie inna dla mężczyzn jak i kobiet. Panie mają do wyboru przede wszystkim : jednoczęściowe koszule nocne w stylu męskim, koszulki przewiewne w połączeniu z figami lub stringami czy kimono w połączeniu z damskimi szortami. Panowie natomiast maja do wyboru między innymi koszule sportowe, dwuczęściowe stronę zapinane na guziki (wskazane na dni chłodniejsze) czy też w wariancie odważniejszym tradycyjne slipki lub bokserki połączone ze szlafrokiem na dni cieplejsze. Dowolność jest więc bardzo duża i jest w czym wybierać, lecz przede wszystkim trzeba chcieć to zrobić.

Komentarze [5]

  • wh0cd679521 phenergan 12.5 rimonabant albenza costs diclofenac tenormin
  • 0
  • ja uwielbiam satynowe koszulki, ale tylko "od święta", na codzień bawełniane piżamki :)
  • 0
  • Ja uwielbiam ładnie spać - lubię koszulki nocne i fajne piżamki. Lubię też aby moja bielizna pościelowa była ładna. Nasze wysypianie się jest bardzo ważne, bo od tego zależy nasze samopoczucie w ciągu dnia. Uwielbiam satynową bawełnę.
  • 30
  • Tak ja cenie przede wszystkim wygodę i jakość.Lubię spać w bawełnianych komplecikach wygodnych i oddychających
  • 2
  • Otóż to, nie można spać w byle czym, bo nasza skóra i w ogóle cały organizm potrzebują odpoczynku. Zresztą propozycji modeli bielizny nocnej (zwłaszcza dla Pań ;)) jest od groma, tylko trzeba się tym zainteresować raz, a porządnie. Warto w końcu zrobić coś dla siebie :)
  • 28