Artykuł Bielizna męska

2010-04-06

Bielizna męska - historia cz.3

0

Okres współczesny w dziejach bielizny męskiej rozpoczął się dokładnie w roku 1901. Zakończyła się wtedy era śmiesznych, z dzisiejszego punktu widzenia, śpioszków męskich oraz licznych guzików. W podanym roku na rynek bielizny męskiej weszły dwuczęściowe komplety składające się z t-shirtu i majtek! Wprowadzone na rynek przez firmę P.H. Hanes Knitting Company nie były jeszcze tak ekstrawaganckie jak te zaproponowane kilkanaście lat później lat później majtki z gumką, lecz z pewnością były dla większości mężczyzn prawdziwym szokiem! Jeszcze przed rozpoczęciem pierwszej wojny światowej na rynek została wprowadzona kolejka nowość – kalesony. Podobieństwo do dzisiejszych kalesonów było bardzo duże. Zauważalne różnice to grubszy materiał, z którego były one wykonywane – przydatny w okresie wojennym szczególnie zimą oraz ciągłe używanie guzików, które już po wojnie zostały wyparte przez pierwsze suwaki i tradycyjne zaszycie po tym jak zorientowano się, że guziki były bardzo niepraktyczne. W okresie międzywojennym, gdy mężczyzn przestały interesować praktyczne w koszarach kalesony zaczęto interesować się coraz nowszymi pomysłami na ulepszanie bielizny męskiej nazywanej wtedy 'trójkątami', oczywiście z racji kształtu. Udało się to tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej, konkretnie w roku 1935. Zdecydowano się na wprowadzenie prowizoryczne gumki do oferowanych w sprzedaży majtek zamiast guzików. Pomysł ten tak bardzo spodobał się mężczyznom, że przez cały okres drugiej wojny światowej używane były jedynie majtki z gumką, ochrzczone po kilkunastu latach jako bokserki.

Po okresie wojennym nastąpił pewien zastój w produkcji jakiejkolwiek bielizny, lecz gdy sytuacja na dobre ustatkowała się po kilkunastu latach rozpoczęto produkcję bielizny męskiej pełną parą. Już w latach 80-tych dwudziestego wieku rozpoczęto produkcję różnokolorowej bielizny, która przez wszystkich ciągle nazywana była trójkątami. W latach 90-tych dwudziestego wieku na rynek weszli pierwsi projektanci bielizny, co zapoczątkowało nowoczesne wzornictwo i przede wszystkim zmianę nazewnictwa na 'bieliznę męską', które pozwoliło rozpocząć prawdziwą zabawę modą bieliźniarską. Można powiedzieć, że od tamtego momentu kierunek projektowania bielizny męskiej zmierza, podobnie z resztą jak w przypadku bielizny damskiej, ku jak największemu erotyzmowi i eksponowaniu w tym przypadku męskich walorów. Można pokusić się o stwierdzenie, że aż strach pomyśleć, że co może nas czekać w modzie bieliźniarskiej za kilkanaście lat, podczas gdy coraz bardziej akceptowany jest homoseksualizm i 'agresywna' intymna bielizna męska...

Komentarze [3]

  • Ciekawa i zaskakująca historia : ) ciekawe jak kolejne pokolenia nas ocenią
  • 0
  • dobrze ze zamiast guzikow wprowadzili gumki do majteczek dla Panow :) ulatwilo im to znacznie funkcjonowanie a przede wszystkim wygode :) bo nie musza sie przejmowac ze gdzies cos bedzie ich uwieralo:) dzieki za informacje o mezczyznach ktorych niestety tutaj malo! mam nadzieje ze z czasem przybedzie ich tutaj wiecej i beda sie wypowiadac razem z nami :) bo fajnie jest tez znac zdanie plci przeciwnej :)
  • 8
  • Oj tak, strach sie bać widząc to, co dzieje się dziś w modzie męskiej i dobie homoseksualizmu... Mam nadzieje, że na bieżąco będziecie nas o tym informować. Nawiasem mówiąc dołączcie to tych historycznych artykułów jakieś fotki :)
  • 29