Artykuł Bielizna męska

2010-04-04

Bielizna męska - historia cz.2

0

Przedstawimy Wam dzisiaj historię bielizny męskiej w naszej erze. Starożytność była pod względem historii interesująca, aczkolwiek z pewnością okres od roku zerowego będzie jeszcze ciekawszy, szczególnie dla czytelników płci męskiej Do okresu średniowiecza noszona przez mężczyzn była bielizna, o której mowa w poprzednim artykule i której używanie zapoczątkowali Rzymianie. Chodzi o wspomniane już przez nas w poprzednim artykule nogawice. Wyglądały one jak dzisiejsze bokserki, lecz sięgały mniej więcej do kolan i przede wszystkim były bardzo wąskie. Tego typu układ powodował, że wedle legend nie były one zbyt przyjemne w noszeniu, lecz fakt ten poprzez ich rozszerzenie postanowiono skorygować dopiero pod koniec średniowiecza w wieku piętnastym. Warto wspomnieć, że bogaci przedstawiciele duchowieństwa i niektórzy rycerze zaczynali w tym okresie nosić rajstopy sięgające mniej więcej do kolan, które uznawane były za szczyt luksusu. Ci drudzy z wymienionych musieli także zadbać o bezpieczeństwo swoich genitaliów w momencie noszenia ciężkich, żelaznych zbroi. Robili to najczęściej poprzez wsadzanie sobie do 'majtek' kawałka materiału, który odcinał ich miejsca intymne od najostrzejszych fragmentów zbroi.

Rajstopy do kolan zaczęły cieszyć się wraz z upływem czasu rosnącą popularnością, dzięki czemu były na topie przez niemal 100 lat. Zastąpiły je ochraniacze, używane dzisiaj jedynie przez sportowców wykonujących bardzo niebezpieczne i kontuzjogenne sporty tj. rugby. Nie wiadomo właściwie skąd wzięła się popularność tego typu bielizny, aczkolwiek nosili ją także najwyższej rangi urzędnicy państwowi oraz królowie! W tamtym czasie zauważalne było kolejne przecięcie się linii dotyczącej bielizny męskiej i damskiej, gdyż mężczyźni zaczęli korzystać z bardzo modnych w tamtym okresie gorsetów. Większość mężczyzn nie wykorzystywała jednak gorsetów dla poprawienia linii talii, lecz po prostu zgniatała nimi maksymalnie swoje brzuchy i do granic możliwości prostowała swoje zgarbione plecy. Przypomnijmy tylko, że kobiety wcale nie były w tym zakresie lepsze, gdyż odnotowano kilka przypadków zmiażdżenia żeber poprzez noszenie zbyt ścisłych gorsetów... Wszystko to miało miejsce na przestrzeni wieku szesnastego i siedemnastego. Stosunkowo szybko ochraniacze na genitalia zostały zastąpione przez bieliznę przypominającą dzisiejsze śpioszki niemowlęce, lecz stylizowaną bardziej na styl dzikiego zachodu. Była ona bardzo luźna i często nie zasłaniała nawet w całości męskich genitaliów. Jej największą zaletą był natomiast fakt, że umożliwiała ona dostosowywanie jej do czynności, którą osoba ją nosząca miała właśnie wykonywać. Do oddawania moczu można było odpiąć kilka dolnych guzików, a do snu wystarczyło odpiąć także te górne –  strój zdejmował się bez większego problemu, lecz jego dużym mankamentem było bardzo ubogie wzornictwo lub czasami nawet jego brak. Ten okres był na tyle krótki, że nie odznaczył on się znacznie na kartach bielizny męskiej. Zmiany, które po nim nastąpiły bezpośrednio po nim były tak znaczące, że bez naciągania można nazwać kolejny okres niemalże współczesnym w kształtowaniu się bielizny męskiej...

Komentarze [4]

  • Teraz chłopaki nie przejmują się wcale swoimi brzuchami i krzywymi plecami, ale przynajmniej wydaje im się, że są "męscy" ; )
  • 0
  • kurcze jak sie ciesze ze urodzilam sie w tych czasach i nie musialam ogladac tego typu bielizny meskiej jest to dla mnie nie do pomyslenia :) Jak Panowie musieli sie prezentowac ;) ciesze sie ze na drodze dedukcji bielizna ewoluowala ! ;) teraz naszym Panom zapewnie wygodniej, komfortowo i przede wszystkim co dla Panow to dla Panow :) Gorsety zeby wyksztaltowac swoj skrzywiony kregoslup dla Panow to dla mnie totalne nieporozumienie mogli jeszcze bardziej sobie zaszkodzic uszkadzajac narzady wewnetrzne i miednice :) ufff dobrze ze to juz za nami i juz wiecej mam nadzieje nie wroci takowa moda :) ale fajnie bylo sie dowiedziec jak to wygladalo iles lat wstecz! super artykul! ;)
  • 23
  • Po lekturze tego artykułu mogę z całą pewnością stwierdzić jedną rzecz... JAK DOBRZE, ŻE TE CZASY SĄ JUŻ ZA NAMI. Dzisiejsza bielizna jest nie tylko wygodniejsza ale też przede wszystkim BEZPIECZNIEJSZA i to zarówno dla pań jak i panów.. po za tym modowe trendy są również łaskawsze, bo dziś gorset u mężczyzny występuje chyba tylko w przypadku skrajnych fetyszystów czy homoseksualistów (ba, nawet nie taki gorset jak wtedy, bo te 'dzisiejsze' nie powodują takich uszczerbków na zdrowiu). W każdym razie cieszmy się, że nastąpiła tak ogromna ewolucja w tej dziedzinie :)
  • 28
  • Hmm, zdecydowanie bardziej wolę dzisiejszą bieliznę dla facetów. Choć zdaję się sobie sprawe, że tak się nosiło wówczas i nie było to uznawane za niemęskie - wprost przeciwnie, rajstopy to szczyt luksusu dla płci przeciwnej. Wydaje mi sie, że gdybyśmy mieli dziś zaproponować naszym panom tego typu bieliznę to nie przeszłoby chyba za nic...
  • 30