Artykuł Bielizna męska

2010-04-02

Bielizna męska - historia cz.1

0

Po zapoznaniu się z historią majtek oraz historią gorsetów czy też stringów , czyli przedmiotami dotyczącymi przede wszystkim kobiet, zapraszamy do zapoznania się po raz pierwszy na stronach naszego projektu z historią bielizny męskiej, która była niemniej ciekawa niż historia bielizny damskiej. Znanym powszechnie pierwowzorem bielizny męskiej był listek laurowy. Hipotezy jego dotyczące są różne, aczkolwiek najczęściej w odniesieniu do bielizny uznaje się dwie z nich: uznającą listek laurowy za bieliznę ze względu na to, że zasłania on intymne części męskiego ciała tak jak bielizna naszych czasów oraz nieuznającą listka za bieliznę z uwagi na to, że był on ubraniem całościowym, jedyną odzieżą noszoną w dawnych czasach i sprzeciwia się to współczesnej definicji bielizny głoszącej, że bielizna musi być noszona pod innymi ubraniami i jest wykonana z jakiejkolwiek tkaniny.

Kolejna znana wzmianka o bieliznie czasów bardzo odległych łączy się bezpośrednio z samym początkiem lat dwudziestych dwudziestego wieku. Znaleziono wtedy lodowiec, a w nim ciało odzianego w przepaskę mężczyzny, którą naukowcy datują, po przeprowadzeniu szczegółowych badań, na rok mniej więcej 5000 przed naszą erą, oczywiście ze względu na kształt i strukturę znalezionego lodowca. Świadczy to przede wszystkim o tym, że mężczyźni od zawsze wiedzieli o konieczności swoich miejsc intymnych w przeciwieństwie do kobiet. Przepaska była wykonana ze skóry, która bardzo łatwo można było wyczyścić chociażby w strumieniach, co na tak wczesnym etapie było szczególnie istotne. Zbliżając się chronologicznie do roku zerowego mijamy po drodze okres, w którym bielizna uznawana była za niekonieczną. Najlepszym przykładem są starożytne igrzyska olimpijskie czy wszelkie posągi przedstawiające mężczyzn z tamtych czasów tak jak stworzyła ich natura. Wietrzenie części intymnych uznawano za bardzo zdrowe, a ponadto mężczyznom jako rasie przodującej w społeczeństwie chociażby ze względów intelektualnych (starożytni filozofowie) czy też sportowych nie wolno było odczuwać jakiegokolwiek wstydu ze względu na odsłanianie swoich genitaliów. Okres w okolicach samego roku zerowego zobowiązywał już do noszenia bielizny, lecz nietypowej, gdyż jednakowej dla kobiet i mężczyzn w postaci tak zwanych nogawic noszonych pod tunikami. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że był to pierwszy rodzaj bielizny mogący być uznawany za bardzo dobry pierwowzór dzisiejszej bielizny, różniący się znacznie od opisanej wcześniej przepaski skórzanej. W kolejnym artykule przejdziemy do historii współczesnej bielizny w naszej erze, a zataczała ona bardzo szerokie i interesują koła.

Komentarze [3]

  • Pewnie, że samce powinni walczyć o kobiety :D czas zmienić ten układ, kiedy to kobieta musi się podobać, przecież nie musi o nic błagać, to ona ma być krytyczna!
  • 0
  • wlasnie malo mowimy o bieliznie meskiej i uwazam ze to duzy minus :) chcialabym wiedziec tyle samo informacji ile wiem na temat damskiej bielizny a roznica informacji jest spora :P mala dyskryminacja panow :) wiec dobrze ze choc tu sa w wielu artykulach wzieci pod uwage :) swiat bielizny meskiej pewnie tez przejdzie duza metamorfoze tylko czekac kiedy to nastapi:)
  • 8
  • Wietrzenie części intymnych :))
   Dużo mniej mówi sie o bieliźnie męskiej. Pewnie dlatego, że nie ma jej tyle rodzajów co bielizny dla kobiet ale i dlatego, że to, kobiety chcemy podobać się mężczyznom i stroimy się w różne fajne szatki. Zauważcie, że zupełnie inaczej jest u zwierząt - najbardziej kolorowe ptaki to samce własnie.
  • 30