Artykuł Bielizna

2010-01-02

Bielizna dla niemowlęcia

0

Tym razem przeniesiemy się w obszar bielizny, o której nie mówi się prawie w ogóle. Aż strach pomyśleć, że większość młodych rodziców po raz pierwszy zastanawia się nad tym, jakie rodzaje bielizny dziecięcej istnieją, dopiero w momencie, gdy dziecko przyjdzie na świat. Kompletna nieznajomość rodzajów tak ważnej części garderoby, jaką z pewnością jest bielizna może doprowadzić nawet do nieprawidłowego rozwoju dziecka w okresie niemowlęcym. Przedstawiamy więc specjalnie dla Was podstawowe rodzaje bielizny niemowlęcej wraz z ich przydatnością np. odnośnie okresu rozwoju niemowlaka. Śpioszki są tradycyjnym rodzajem bielizny dziecięcej. Uważane są one za najbezpieczniejszy rodzaj bielizny dla dzieci. Zalet tego typu bielizny jest wiele. Pierwszą zn ich jest z pewnością fakt, że dają one niemowlakowi bardzo dużą mobilność ruchową. Nie można tego powiedzieć o drugim z popularnych (choć już powoli odchodzących do lamusa) rodzajów bielizny męskiej. W trakcie przebywania dziecka w macicy matki, ma ono do dyspozycji wiele miejsca, w którym może się swobodnie poruszać. Zabranie mu tej możliwości zaraz po przyjściu na świat w momencie zakładania mu rożka może doprowadzić np. do niedowładu rąk i zatracenia umiejętności łapania piersi w trakcie karmienia, co w konsekwencji doprowadzi do dalszych problemów z rozwojem ruchowym niemowlaka. Kolejnym punktem dla śpioszków niemowlęcych jest ich uniwersalność, a zarazem oszczędność w zakupach bielizny niemowlęcej. Z rożków niemowlaki standardowo wyrastają już po około 3 miesiącach noszenia, przez co byłybyśmy zmuszone do stosunkowo częstych zakupów. Nic takiego nie będzie miało miejsca w momencie stosowania śpioszków,w które są bardzo rozciągalne i mogą starczyć nawet na rok użytkowania ich przez niemowlaki. Ponadto śpioszki niemowlęce okazują się bardzo pomocne przy karmieniu piersią. Umożliwiają one złapanie niemowlakowi piersi w dłoń i swobodne ssanie sutka. Niestety w przypadku stosowania rożków niemowlęcych ssanie piersi jest bardzo utrudnione i w celu jego pełnego przeprowadzenia konieczne jest wyjęcie niemowlaka z rożka, co z kolei nie jest zbyt praktyczne. Śpioszki są również łatwiejsze w praniu oraz lżejsze od rożków, co także staje się ich bardzo istotną zaletą.

Skupmy się teraz na przewadze rożków. Pierwszym plusem są duże właściwości grzewcze. Rożki przydają się szczególnie wtedy, gdy na dworze panują temperatury ujemne. Co prawda temperatura w otoczeniu niemowlaka nie powinna przekraczać 25 stopni Celsjusza (dziecko przyzwyczajone jest do temperatury 36 stopni Celsjusza), aczkolwiek i ten warunek może okazać się trudny do spełnienia przy panujących na zewnątrz mrozach. Ponadto rożki są ubiorem wytrzymalszym na kaprysy dziecka i ewentualne próby rozerwania materiału Niektórzy darzą je także sympatią ze względu na długie tradycyjne noszenia tego typu bielizny niemowlęcej My natomiast polecamy zakupienie obu rodzajów bielizny niemowlęcej i zakładanie niemowlakowi wybranego rodzaju w zależności od panujących warunków atmosferycznych lub też ogólnej sytuacji w jakie znajduje się pociecha i potrzeb, które w aktualnej chwili wykazuje.

Komentarze [3]

  • super poradnik, bardzo pouczający artykuł
  • 0
  • Nie miałam pojęcia, że rożki mają takie ograniczenia. Wiadomo, widać, że dziecko nie może sobie pozwolić na taką swobodę jak w przypadku śpioszków, ale któż by pomyślał, że niepozwolenie dziecku na trzymanie piersi w rączkach podczas karmienia mogłoby doprowadzić do jakichkolwiek konsekwencji w rozwoju.
   Ja uwielbiam wchodzić do sklepów z ubrankami dla maluszków i oglądać te śliczności. Wszystko co malutkie jest takie ładne ;) Ale kupując od czasu do czasu bieliznę dla chrześnicy kieruję się tym co sprawdzone. Kupuję rzeczy praktyczne i mogące przydać się nie tylko na najbliższe miesiące, ale może troszkę dłużej. Następnym razem zamiast ślepo prosić o konkrety zapytam o rodzaje bielizny dziecięcej, zapewne jest sporo nowości, o których nie wiem ;)
  • 46
  • Asortyment bielizny dla dzieciaczków jest coraz bogatszy. To taka specyficzna bielizna ponieważ generalnie maluszki spędzają w niej całe dnie i traktujemy ją jako odzież. Taka odzież musi być przede wszystkim przewiewna żeby nasze maluszki się nie pociły. Musi być mięciutka i delikatna żeby nie powodowała żadnych otarć. Na ten temat można napisać jeszcze wiele felietonów, bo to temat - rzeka.
  • 29