Artykuł Bielizna

2010-01-23

Bezwonne majtki

0

Eksperymentalne majtki bezwonne są z pewnością o wiele bardziej zaawansowane technicznie niż chociażby majtki wibrujące.  Wynaleziono je specjalnie na potrzeby astronautów, a na szczególną uwagę zasługuje sposób ich pierwszego testowania. Trudno znaleźć inny wynalazek, który mógłby zostać testowany w podobny sposób. Z resztą przekonajcie się sami, czytając nasz artykuł...

Majtki bezwonne stosuje się podczas podróży na statkach kosmicznych. Ze względu na panujące tam otoczenie tradycyjne ubranie nie może być zakładane wielokrotnie, więc po każdorazowym użyciu jest musi zostać spalane. Podobnie jest oczywiście z bielizną, wobec czego naukowcy postanowili wymyślić nie tylko super trwałą bieliznę osobistą, ale także taką, która znosiła będzie nieprzyjemne zapachy i nie będzie wymagała częstych zmian. Zacznijmy więc od specyfiki tej niesamowitej bielizny. Po pierwsze jest ona ognioodporna, antybakteryjna, pochłaniająca wilgoć i zapachy. Niestety od razu potwierdzamy, że nie jest ona dostępna do zakupu i można spróbować ją na własnej skórze jedynie poprzez pozostanie astronautą. Z pewnością cena takiego sprzętu byłaby niebagatelna. Wyglądają one jak połączenie bokserek ze slipami, aczkolwiek bardziej przypominają te pierwsze. Produkcja NASA zapewnia, że mimo niezwykle wysokiej ceny badan i produkcji będą oni dążyli do jak najczęstszego wprowadzania na rynek tego typu ubrań.

Zajmijmy się teraz sposobem przeprowadzenia badan, który szczególnie biorąc pod uwagę koszt jednej pary bielizny jest bardzo zaskakujący. Pewien Japończyk, wchodzący w skald międzynarodowej grupy kosmicznej NASA podczas misji trwającej niespełna 4 miesiące nosił jedynie 4 pary tychże majtek. Jak można już się domyślać, pozostali członkowie załogi nie mieli pojęcia o inicjatywie przez niego podejmowanej, lecz z pewnością bardzo dobrze wpłynęło to na cały przebieg badania. Ogólnym założeniem było normalne funkcjonowanie Japończyka noszącego tę samą bieliznę eksperymentalną przez dłuższy czas i nie zwracanie na siebie uwagi współczłonków załogi. W ten sposób po miesiącu chodzenia w tej samej bieliźnie mógł on poinformować NASA, że bielizna ta zdała wstępny egzamin. Następnie zakomunikował członkom załogi, że przez cały okres nie zmieniał bielizny, a ta którą palił, wcale nie była używana przez niego osobiście. Można się jedynie zastanawiać, czy aby na pewno tego typu wynalazki są dobre dla naszego zdrowia.

Za sam pomysł NASA powinno zebrać jednak gromkie brawa, gdyż z pewnością nie każdy wpadłby na tak znakomity pomysł wypromowania swojej bielizny i jej efektywnego sprawdzenia.

Komentarze [6]

  • NASA ma niesamowite pomysły : P ciekawe do czego to można wykorzystać w praktyce ; )
  • 0
  • kurcze ale oszczednosc czasowa :P tak wlasnie rozwiazanie dla leniwych :) choc czytajac to czulam niesmak nie wyobrazam sobie tego by nie zmieniac bielizny miesiac ! ojjjeeeej to jest totalny szok! :) choc niestety realia sa takie ze w swiecie doczesnym znajda sie tacy ktorzy wlasnie nie przestrzegaja higieny! wiec wolalabym by byli w posiadaniu takiej bielizny! a nie dzielili sie wlasnymi zapachami w komunikacji miejskiej ! :) szkoda ze tylko astronauci moga z niej skorzystac :P hihi moze kiedys za iles tam lat beda dostepne dla zwyklych smiertelnikow :P ;) ja jednak zostane przy codziennej higienie i zmianie bielizny! :) uwielbiam czuc swiezosc i miec dobre samopoczucie ! :) w kazdym badz razie Brawa dla NASA odwalili kawal dobrej roboty :P teraz czekac na wiesci ze ta bielizna bedzie w 100% zdrowa :)
  • 29
  • Hmm, wspaniała bielizna dla asrtonautów, to prawda. Tam faktycznie nie ma mozliwości codziennej kapieli ani mycia nawet. Dobrze, że jest to bielizna antybakteryjna, bo przecież bezwonne nie tak ważne jak antybakteryjne. Widzę, że coraz więcej grup społecznych ma bieliznę tylko dla siebie :)
  • 28
  • Oooo to by było niezłe rozwiązanie dla leniwych i mało lubiących codzienny prysznic czy kąpiel :p Ja osobiście tyle czasu z jedną parą majtek nie wytrzymałabym, chociaż byłyby bezwonne.. Chyba miałabym taką psychiczną blokadę, bo jestem przyzwyczajona do częstej zmiany bielizny na świeżą i wtedy po prostu lepiej się czuję. Po za tym kwestia tego, czy noszenie tych bezwonnych majtek byłoby dobre dla zdrowia.. może by nie było ich 'czuć' ale zarazki i bakterie nadal by się rozmnażały, a no to NASA chyba jeszcze nie wynalazła sposobu? Tak czy inaczej gratuluję pomysłu i podjętych kroków w polepszaniu warunków astronautów :)
  • 39
  • W Nasie produkują niesamowite wynalazki.Ale ten bije na głowę pozostałe.Taka bezwonna bielizna jest bardzo ciekawym rozwiązaniem.Zastanawiam się tylko nad jednym jak czuje się człowiek noszący tyle dni tą samą parę majtek? Samopoczucie chyba jest mimo wszystko nieciekawe
  • 2
  • Brawo!!!Jak dla mnie te majtki by były dobre dla tych co mają kłopot z higieną lub mają kłopot z przykrym zapachem chociaż że dbają o higienę.
  • 2